بخشی از درر کلمات امیرمؤمنان علی علیه‌السلام

  از ویکی‌نور
  مجموعة من درر كلمات مولانا أميرالمومنين عليه‌السلام في الحكم و المواعظ علی ترتيب حروف التهجي و منظومة بالفارسیة مشتملة علی معانيها
  بخشی از درر کلمات امیرمؤمنان علی علیه‌السلام
  پدیدآورانشاعری از قرن دوازدهم (نویسنده)
  عنوان‌های دیگر«منظوم» کلمات قصار حضرت امیر علی بخشی از درر کلمات امیر مؤمنان علی علیه‌السلام در حکم و مواعظ (پند و اندرز) که عین جملات عربی بنظم کشیده شده
  ناشرمکتب قرآن
  مکان نشرتهران - ایران
  سال نشر1369 ش
  چاپ1
  موضوععلی بن ابی‌طالب(ع)، امام اول، 23 قبل از هجرت - 40ق. - کلمات قصار - شعر
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏39‎‏/‎‏5‎‏ ‎‏/‎‏م‎‏3
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  بخشى از درر كلمات اميرالمؤمنين على عليه‌السلام در حكم و مواعظ تألیف يكى از شعراى قرن دوازدهم، به زبان فارسى و به صورت شعر است. اين كتاب با حجم بسيار كمى كه دارد، يكى از كتاب‌هاى با ارزش قرن دوازدهم در زمينه نهج‌البلاغه مى‌باشد كه مؤلف ان عين جملات عربى را به نظم كشيده است.

  ساختار

  كتاب بدون مقدمه و به صورت چاپى و دست‌نويس مى‌باشد. اين كتاب بسيار مختصر و در قطع جيبى انتشار يافته است و تعداد صحفات آن حدود چهل صفحه است. مؤلف به صورت دقيق و مطابق با متن عربى ترجمه بعضى از درر نهج‌البلاغه را به فارسى برگردانده است واين بر ارزش اين كتاب افزوده است. ايشان كه كلمات قصار كوتاه را به نظم در آورده است، آن‌ها را بر اساس حروف الفبا بيان كرده است.

  گزارش محتوا

  كتاب از اين لحاظ كه در قرون گذشته نوشته شده است. مؤلف كتاب بعضى از كلمات قصار حضرت را كه كاربردى بوده است، به نظم درآورده است كه در نوع خود قابل توجه است.

  از خصوصيات اين كتاب كوتاه اين است كه مؤلف بر اساس حروف الفباء احاديث را دسته‌بندى كرده است؛ همانند:

  قال عليه‌السلامتغافل عن المكروه توقر

  از تواضع مرد مى‌گردد گرامى اى پسرو زتكبر نيش خور باشد بزرگ و معتبر


  تمامى احاديث يك خطى هستند و در ذيل آن‌ها با خطى متفاوت شعر مربوطه اضافه شده است.

  وضعيت كتاب

  كتاب از نسخه‌هاى خطى كتاب‌خانه روضاتى بوده است كه به همت آقاى حسن سليم شهشهانى به چاپ رسيده است. و به خط ميرزا احمد ابن صاحب روضات مى‌باشد.

  منابع كتاب