بحثی ساده و کوتاه پيرامون حکومت اسلامی و ولايت فقيه

  از ویکی‌نور
  ‏بحثی ساده و کوتاه پيرامون: حکومت اسلامی و ولايت فقيه
  بحثی ساده و کوتاه پيرامون حکومت اسلامی و ولايت فقيه
  پدیدآورانمصباح یزدی، محمد تقی (نويسنده)
  ناشرسازمان تبليغات اسلامی. شركت چاپ و نشر بين الملل
  مکان نشرایران - تهران
  سال نشر1380ش
  چاپ2
  شابک964-304-096-8
  موضوعاسلام و دولت - ولایت فقیه
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  /‎‏م‎‏6‎‏ب‎‏3‎‏ 223/8 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  بحثی ساده و کوتاه پیرامون حکومت اسلامی و ولایت فقیه، نوشته محمدتقی مصباح یزدی (1399-1313ش) است که نویسنده در آن، درباره حکمرانی دینی، ضرورت و مختصات آن در منظر تشیع و با گفتمان ولایت فقیه، مباحث خود را ارائه داده است.

  مصباح در آغاز، به طرح موضوع پرداخته و می‌گوید: اصولا قانون برای جامعه چه ضرورتی دارد و چه زمانی این قانون، اسلامی‌خواهد بود؟ چرا باید قانون، اسلامی‌باشد؟ دستگاه اجرایی و حکومتی چه موقع می‌تواند به نام یک دستگاه اسلامی حکومت کرده و باید چه شرایطی را رعایت کند؟ دستگاه حکومت در جامعه اسلامی چه اختیاراتی دارد؟ نویسنده، مدعی است که تلاش کرده است این پرسش‌ها را با متقن‌ترین دلیل‌های قرآنی و تبیین‌های عقلی روشن و با عبارت‌هایی نسبتا ساده توضیح دهد[۱]‏.

  نویسنده، مباحث خود را از ضرورت بحث حکومت اسلامی و ضرورت قانون برای جامعه آغاز کرده و صفات قانون‌گذار را با علت تفاوت قوانین الهی در جوامع اسلامی توضیح می‌دهد. او پس از این مباحث نظری، به مجلس قانون‌گذاری و دستگاه حکومت در نظام اسلامی پرداخته و از اختیارات، شرایط و وظایف حاکم اسلامی و نهایتاً مبحث ولایت فقیه گفتگو می‌کند[۲]‏.

  مرحوم مصباح، مطالب خود را ذیل عنوان هر بخش، دسته‌بندی کرده و در انتهای آن، خلاصه‌ای از مباحثش را به‌همراه درج پرسش‌هایی برای ورزیدگی ذهن حواننده ارائه می‌دهد[۳]‏.

  این اثر، کتابنامه ندارد و از پاورقی‌های بسیار اندکی برخوردار است.

  پانویس

  1. ر.ک: متن کتاب، ص19-18
  2. ر.ک: همان، ص9، 21، 35، 49، 85، 109، 131 و 147
  3. ر.ک: همان، ص48

  منابع مقاله

  متن کتاب.


  وابسته‌ها