الکوکب الشاهق في الفرق بين المريد الصادق و غير الصادق

  از ویکی‌نور
  الکوکب الشاهق فی الفرق بین المرید الصادق و غیر الصادق
  الکوکب الشاهق في الفرق بين المريد الصادق و غير الصادق
  پدیدآورانشعرانی، عبدالوهاب بن احمد (نویسنده) شرقاوی، حسن محمد (محقق)
  ناشردار المعارف
  مکان نشرمصر - قاهره
  سال نشر1991م.
  چاپچاپ یکم
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏/ش7ک9 / 288/4 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  الكوكب الشاهق في الفرق بين المريد الصادق و غير الصادق، اثر عبدالوهاب شعرانی، کتابی است در بیان اخلاق صوفیه و ویژگی‌ها و خصوصیات مرید صادق و بیان تفاوت‌های آن با مدعیان دروغین که با تحقیق حسن محمد شرقاوی به چاپ رسیده است.

  این کتاب، عبارت است از بیان رابطه میان شیخ و مرید و به مفهوم عادی بین استاد و شاگرد یا طبیب مربی و سالک الی الله و مشتمل است بر مفاهیم، سلوکیات و اخلاقیاتی که از علمای گذشته به ارث رسیده و در کتاب و سنت و سخنان بزرگان صوفیه موجود است[۱].

  انگیزه اصلی شعرانی از نگارش این اثر، ترس وی از اندراس و نابودی اخلاق صوفیه، به‌واسطه فقدان شاگردان و علاقه‌مندان به این موضوع می‌باشد؛ ولذا در این کتاب، به بیان اخلاق صوفیه و اشاره به نکات مهم آن، پرداخته تا بدین طریق، خدمتی به علاقه‌مندان این موضوع بنماید[۲].

  از جمله ویژگی‌های کتاب، آن است که مؤلف در آن سعی داشته تا به توصیف دقیقی از اخلاق صوفیه و ابعاد مختلف آن، دست یازد، بدون آنکه به مطالب حاشیه‌ای و زواید آن، بپردازد[۳].

  محقق در تصدیری که به ابتدای کتاب افزوده، ضمن اشاره به موضوع و محتوای کتاب، به توصیف سیره شعرانی و رابطه او با اساتید خود، پرداخته است[۴].

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه چاپ دوم، ص7
  2. ر.ک: تصدیر، ص10
  3. ر.ک: همان، ص13
  4. ر.ک: همان، ص9-30

  منابع مقاله

  مقدمه چاپ دوم و تصدیر.


  وابسته‌ها