المعجم البسيط عربی به فارسی ساده

  از ویکی‌نور
  المعجم البسيط عربي به فارسي ساده
  المعجم البسيط عربی به فارسی ساده
  پدیدآورانعبدالله، ناصرعلی (نويسنده)
  عنوان‌های دیگرالمعجم البسیط: فرهنگ عربی به فارسی ساده
  ناشردانشگاه علوم اسلامی رضوی
  مکان نشرایران - مشهد مقدس
  سال نشر1377ش
  چاپ1
  شابک-
  موضوعزبان عربی - واژه‌نامه‎‌‌ها - فارسی
  زبانعربی - فارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  1377 ‎‏/‎‏ف‎‏2‎‏ع‎‏2 6636 PJ
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  المعجم البسیط: فرهنگ عربی به فارسی ساده، نوشته عبدالله ناصرعلی (1394-1314ش) است. در این لغت‌نامه دوزبانه، نزدیک به دوازده ‌هزار واژه عربی به‌همراه بیش از پنجاه هزار کاربرد امروزین گردآوری شده است. اساس کار مؤلف در ضبط کلمه‌ها و حروف و معنای آن‌ها بیشتر، فرهنگ معروف المنجد بوده است. معادل‌ها و برابرنهاده‌های این فرهنگ فقط ترجمه خشک و بی‌جان از واژه‌های عربی نیست. بلکه تلاش گردیده تا با معانی واژه‌های عربی و کاربرد آن نزد عرب‌زبانان مطابقت داشته باشد.

  این لغت‌نامه مختصر و زودیاب صرفا برای بهره‌گیری دانشجویان مبتدی در خواندن و درک مفاهیم متن‌های مطبوعاتی و ادبی معاصر نوشته شده است. ازاین‌رو، برای دسترسی آسان به واژه‌ها، به ریشه آن‌ها توجه نشده، بلکه نخستین حرف هر واژه لحاظ گردیده است. افعال بر اساس فعل ماضی و صیغه مفرد مذکر غایبشان معنایابی شده‌اند. هرچند در فرهنگ‌نامه‌ها برای فهم بهتر معنای واژه‌ها، آن‌ها را در ضمن جمله معنا می‌کنند، ولی مصنف برای پرهیز از حجیم ‌شدن کتاب، فقط در حد ضرورت از این شیوه بهره گرفته است. در مواردی که واژه‌ای درج نشده باشد، با رجوع به کلمه‌های هم‌خانواده آن می‌توان به معنایش دست یافت و از درج آن دسته از واژه‌های عربی که در زبان فارسی به همان معنای عربی به‌کار می‌رود، پرهیز شده است.

  ملاک برای درج انواع جمع‌ها این است که بیشتر، آن‌هایی که برای فارسی‌زبانان ناآشنا بوده‌اند و یا کاربرد فزون‌تری داشته‌اند، آورده شده‌اند. مصنف در پایان به دانشجویان گوشزد می‌کند که این لغت‌نامه دوزبانه، راهی برای رجوع آنان به فرهنگ یک‌زبانه عربی - عربی مانند المنجد و یا المعجم الوسیط است. ازاین‌رو، بایسته می‌داند که آنان هرچه زودتر کار واژه‌یابی را در این دست فرهنگ‌نامه‌ها دنبال کنند[۱].

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه کتاب

  منابع مقاله

  مقدمه کتاب.

  وابسته‌ها