المشيخة

  از ویکی‌نور
  المشيخة
  المشيخة
  پدیدآورانآقابزرگ تهرانی، محمدمحسن (نویسنده)
  عنوان‌های دیگرالإسناد المصفي إلي آل المصطفي
  ناشرمطبعة الغري الحديثة
  مکان نشرعراق - نجف اشرف
  چاپ1
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  نورلایبمطالعه و دانلود

  المشيخة یا «الأسناد المصفی الی آل المصطفی»، اثری تاریخی- رجالی تألیف آقابزرگ تهرانی است که اتصال سلسله احادیث مروی از بعضی علمای رجال از مشایخی که از آن طریق به اهل‎‌بیت(ع) ختم می‌شوند را ذکر کرده است. درواقع این کتاب بخشی از کتاب مصفی المقال في مصنفی الرجال آقابزرگ تهرانی است. وی در انتهای این اثر به میرزا یوسف ایروانی (متوفای 1411ق) اجازه نقل روایت داده است.

  نویسنده در مقدمه اثر سال نگارش کتاب را 1356ق در سن 63 سالگی ثبت کرده است. وی سپس به نگرانی خود از این‌که مبادا اجلش فرا برسد و نتواند نام علمای امامیه که عمر خود را در تألیف کتاب یا نوشتن رساله‌ای در تراجم احوال روات و علمای گذشته و کسانی که واسطه ارتباط به ائمه اطهار(ع) بوده‌اند، صرف کرده‌اند را گردآوری کند[۱]. سپس افزوده که در این اثر به‌اختصار شرح‌حال و طبقات و تاریخ زندگانی تعدادی از علمای امامیه و برخی مصنفاتشان ذکر شده است. وی از خداوند متعال توفیق انتشار متن کامل کتاب که مشتمل بر 500 شرح‌حال است را مسئلت کرده است.[۲].

  این اثر در قالب «فصل- فصل» نگارش شده است؛ بدین ترتیب که در هر فصل ابتدا نام یکی از مشایخ مؤلفین رجال به ترتیب سال وفات -نه به‌حسب مراتب و درجه‌شان- ذکر شده است. سپس نام یکی از مشایخ یا مشایخ مشایخ وی به‌ویژه کسانی که تألیفی در رجال داشته‌اند با اشاره به اثرشان و گاه توضیحاتی پیرامون آن آثار ذکر شده است.[۳]. نویسنده برخی دیدگاه‌های خود درباره برخی مطالب را نیز با «اقول» ذکر کرده است.[۴].

  میرزا حسین نوری (1254-1320ق) معروف به صاحب مستدرک الوسائل[۵] و کشی[۶]، اولین و آخرین اعلام رجالی هستند که نویسنده به آن اشاره نموده است.

  فهرست اعلام در انتهای کتاب ذکر شده است.

  پانویس

  1. مقدمه، ص3-2
  2. همان، ص4
  3. همان، ص5-4
  4. متن کتاب، ص67
  5. متن کتاب، ص5
  6. متن کتاب، ص94

  منابع مقاله

  1. مقدمه و متن کتاب.


  وابسته‌ها