العلم و الحکمة في الکتاب و السنة

  از ویکی‌نور
  العلم و الحکمة في الکتاب و السنة
  العلم و الحکمة في الکتاب و السنة
  پدیدآورانمحمدی ری‌شهری، محمد (نويسنده) برنجکار، رضا (نويسنده)
  ناشرمؤسسه علمی فرهنگی دار الحديث. سازمان چاپ و نشر
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1390ش - 1432ق
  چاپ3
  شابک978-964-5985-28-6
  موضوعاحادیث شیعه - قرن 14 - اسلام و آموزش و پرورش - احادیث - دانش و دانش اندوزی - احادیث
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  1390 /3م5الف 141/5 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  العلم و الحكمة في الكتاب و السنة، جزء چهارم از «موسوعة ميزان الحكمة» نوشته آیت‌الله محمد محمدی ری‌شهری (1325-1401ش) است که به همت رضا برنج‌کار و گروهی از محققین منتشر شده است.

  کتابی که در برابر شماست، چهارمین مجموعه مستقل از «موسوعة ميزان الحكمة» و حاصل سال‌ها تتبع و تحقیق درباره علم و معرفت از دیدگاه اسلام است و برای نخستین بار نصوص اسلامی در این زمینه را به‌صورت موضوعی در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد. در این کتاب تلاش شده با بهره‌گیری از متن قرآن و احادیث اسلامی از طریق فریقین، دیدگاه‌های اسلام درباره جایگاه علم و معرفت، حقیقت علم، آثار علم، مبادی و موانع معرفت، تعلیم، تعلم و عالم به‌طور مبسوط به جهان علم و دانش عرضه شود[۱]‏.

  در این کتاب ملاحظه خواهید کرد که مبدأ علوم رسمی، حس و عقل و راه تحصیل آن تعلیم و تعلم است و مبدأ نور علم، قلب است. اما این علم آموختنی نیست و راه تحصیل آن در گام نخست، زایل کردن موانع و در گام دوم، فراهم ساختن زمینه‌های پیدایش آن است. نور علم، ریشه در فطرت انسان دارد و تحصیل آن به معنای فراهم ساختن شرایط شکوفایی فطرت است که در این حالت، علم خود آشکار می‌گردد. نکته مهم و قابل توجه اینکه هرچند نور علم قابل تعلیم و تعلم نیست، اما بی‌تردید مقدمات آن نیاز به تعلیم و تعلم دارد و واجب‌ترین وظیفه انبیای الهی و اوصیا و وارثان آنان – یعنی عالمان ربانی - ‌بشمار می‌آید[۲]‏.

  کتاب مشتمل بر مقدمه، مدخل، هفت بخش (قسم) و هر قسم مشتمل بر چند فصل است. عناوین بخش‌های مختلف کتاب به‌ترتیب عبارت است از: علم، حکمت، مبادی معرفت، موانع معرفت، تحصیل معرفت، تعلیم معرفت و عالم.

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه، ص8-7؛ محمدی ری‌شهری، محمد، ج1، ص20-19
  2. ر.ک: همان، ص18-17؛ همان، ص28

  منابع مقاله

  1. مقدمه کتاب.
  2. محمدی ری‌شهری، محمد، «علم و حکمت در قرآن و حدیث»، ترجمه عبدالهادی مسعودی، قم، دارالحدیث، طبع دوم، 1382ش.

  وابسته‌ها