العلل و معرفة الرجال

  از ویکی‌نور
  العلل و معرفة الرجال
  العلل و معرفة الرجال
  پدیدآورانابن حنبل، احمد بن محمد (نويسنده) عباس، وصی‌الله بن محمد (محقق)
  عنوان‌های دیگرمسائل الإمام أحمد
  ناشرالمکتب الإسلامي ** دار الخانی
  مکان نشرعربستان - ریاض ** لبنان - بیروت
  سال نشر1408ق - 1988م
  چاپ1
  زبانعربی
  تعداد جلد4
  کد کنگره
  /الف۲ج۲ 114 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  العلل و معرفة الرجال، تألیف احمد بن محمد بن حنبل (164-241ق)، کتابی است در علم علل الحدیث که در آن احادیث و آثار در جرح و تعدیل رجال حدیث گردآوری شده است. کتاب با تحقیق وصی‌الله بن محمد عباس منتشر شده است.

  محقق کتاب در ابتدای آن، مقدمه موجزی در شناخت رجال و جرح و تعدیل نوشته است. سپس در رابطه با علل مطالبی را نوشته و شرح حال مختصری از امام احمد بن حنبل آورده است. معرفی کتاب و نسخه خطی که بر روی آن کار کرده، از دیگر مطالب مقدمه محقق است[۱]‏. وی معتقد است سخن از رجال حدیث و جرح و تعدیل ایشان نه‌تنها غیبت نیست، بلکه واجبی از واجبات شریعت است[۲]‏.

  «العلة»، در منابع لغوی، مرض و بیماری معنا شده است. در اصطلاح محدثین نیز عبارت از عوامل پوشیده، دشوار و معایب در صحت حدیث معنا شده است؛ لذا حدیث معلل و معلول حدیثی است که ضعفی در متن یا سند آن باشد که صحتش را مخدوش کند؛ با اینکه ظاهر حدیث از آن اشکال بری است[۳]‏. محقق برای علت شش قسم ذکر کرده است[۴]‏.

  درباره نام کتاب، خود احمد بن حنبل یا فرزندش یا ابوعلی بن صواف، کتاب را به این نام نامیده‌اند؛‏ البته کسانی که از آن استفاده کرده‌اند غالباً آن را به‌اختصار«العلل» خوانده‌اند[۵]‏.

  محقق می‌نویسد: نصی از عقیلی یافته است که دلالت بر آن دارد که احمد بن حنبل، «العلل» را قبل از «المحنة في فتنة خلق القرآن» نوشته است[۶]‏.

  نکته قابل توجه آنکه کتاب «العلل و معرفة الرجال»، از کتب قدیمی است که مشتمل بر مواضیع علل حدیث و احوال رجال و احادیثی در ابواب مختلف است که در اولین نظر در بعضی موارد ارتباطی به موضوع کتاب ندارد و فاقد ترتیب و تنظیم است. مشخص است که احمد بن حنبل این مطالب مختلف را در روزها و بلکه در سال‌های مختلف تدوین کرده است و ترتیب خاصی برای طبقات روات و اساتید و شاگردان و ترتیب حروف ابجد نداشته است. همچنین ترتیب و تبویبی در احادیث فقهی معلل و غیر معلل رعایت نکرده است. بخش عمده‌ای از کتاب نیز عبارت از سؤال و جواب‌هایی است که عبدالله از پدرش پرسیده و با تعبیر «سألت أبي...» آورده است؛ یا دیگران پرسیده‌اند و عبدالله هم در مجلس بوده و شنیده و نوشته و با تعبیر «سمعت أبي...» ذکر کرده است[۷]‏.

  کتاب مشتمل بر چهار جلد است؛ سه جلد آن مشتمل بر 6161 حدیث است. جلد چهارم نیز به فهارس اختصاص یافته است.

  پانویس

  1. ر.ک: مطلع کتاب، ج1، ص5
  2. ر.ک: مقدمه محقق، همان، ص21
  3. ر.ک: همان، ص31
  4. ر.ک: همان، ص36-37
  5. ر.ک: همان، ص85-86
  6. ر.ک: همان، ص97
  7. ر.ک: همان، ص109-110

  منابع مقاله

  مطلع کتاب و مقدمه محقق.


  وابسته‌ها