العدد القوية لدفع المخاوف اليومية

  از ویکی‌نور
  العدد القویة لدفع المخاوف الیومیة
  العدد القوية لدفع المخاوف اليومية
  پدیدآورانمرعشی، محمود (زير نظر)

  حلی، رضی‎‌الدین علی بن یوسف (نویسنده)

  رجایی، سید مهدی (مصحح)
  ناشرکتابخانه عمومی آیت‌الله‌مرعشی نجفی(ره)
  مکان نشرقم - ایران
  سال نشر1408 ق
  چاپ1
  موضوعاعمال السنه دعاها
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏267‎‏/‎‏62‎‏ ‎‏/‎‏ح‎‏8‎‏ع‎‏4
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  العدد القوية لدفع المخاوف اليومية تألیف رضى‌الدين، على بن يوسف بن مطهر حلى برادر بزرگوار علامه حلى، از علماى قرن هفتم و هشتم هجرى در موضوع ادعيه و اوراد وارده در هر روز از ماه و شرح حال مولودين در هر روز از ماه و خواص ايام.

  در مورد مؤلف بزرگوار كتاب، همين بس كه سيد‌ ‎محسن امين و علامه مجلسى و صاحب رياض العلماء و...از او به عنوان شيخ فقيه نام برده‌اند.

  از او، كه برادر بزرگ‌تر علامه حلى است، تنها همين اثر به يادگار مانده و كتاب ديگرى از او به دست ما نرسيده است؛ لكن با مطالعۀ اين كتاب گرانقدر نيز، به احاطۀ آن بزرگ مرد به علوم اهل‌بيت عليهم‌السلام و تاريخ اسلام و منابع غنىّ دينى كاملا واقف مى‌شويم.

  ساختار

  نظم كتاب شريف «العدد القوية» بر اساس ايام ماه است و از روز اول تا سى‌ام ماه به ترتيب ذكر شده است.

  شيخ رضى‌الدين حلى، در كتاب خود بدين شكل عمل نموده كه:

  ابتدا دعاى آغاز و پایان هر روز را ذكر مى‌كند، سپس عوذات وارده در آن روز را مى‌آورد.پس از آن، اگر واقعه‌اى در اين روز از ماه در تاريخ اسلام رخ داده باشد آن را ذكر مى‌كند.اين واقعه ممكن است ولادت و يا شهادت يكى از معصومين عليهم‌السلام باشد، يا واقعه‌اى تاريخى مانند فتح مكه، غدير و...

  مؤلف محترم، پس از ذكر هر واقعه تاريخى، آن را مشروحا توضيح مى‌دهد و مسائل پيرامون آن را مستندا بيان مى‌كند.

  همچنين در مسائلى مانند مواليد ائمه عليهم‌السلام شرح زندگانى آنان را از منابع روايى، تاريخى نقل كرده، كلماتى از آن بزرگواران ذكر مى‌كند، و جرياناتى در احوالات و خصائص آنان بيان مى‌كند.

  شيخ رضى‌الدين حلى به مناسبت‌هاى مختلف ادلۀ امامت و بر حق بودن ائمه را به طور مستوفى ذكر كرده و امامت ائمه و زنده بودن امام عصر عجل‌الله‌تعالى‌فرجه و... را اثبات نموده است.

  نكتۀ تأسف بار در مورد «العدد القوية» آن كه اين كتاب شريف در 2 جلد تأليف شده و تنها جلد دوم آن به دست ما رسيده كه از روز پانزدهم ماه شروع شده و به روز آخر ماه ختم مى‌گردد.

  متأسفانه جلد اول كتاب، در اختيار علامه مجلسى و ديگر علماى متأخر هم نبوده، لذا علامه مجلسى تنها جلد دوم را در بحار الانوار آورده است. علامه در پایان نقل خود دعا مى‌كند كه جلد اول آن پيدا شود و سفارش مى‌كند اگر كسى آن را يافت، آن را ضميمه نمايند تا مورد استفادۀ اهل معرفت قرار گیرد.

  گزارش محتوا

  از جمله مباحث جنبى مهمى كه در جلد دوم - موجود در برنامه - مورد بحث قرار گرفته، مى‌توان به مواردى اشاره كرد از جمله:

  1. در روز پانزدهم احوالات امام مجتبی عليه‌السلام و حضرت مهدى عجل‌الله‌تعالى‌فرجه‌الشريف را ذكر نموده.
  2. در روز هفدهم شرح زندگانى و بعثت و مكارم اخلاق رسول اكرم صلى‌اللّه‌عليه‌وآله و امام صادق عليه‌السلام بيان شده است.
  3. در روز هجدهم بحثى مفصل پيرامون غدير خم و وصايت اميرالمؤمنين ذكر شده و جريان قتل خليفۀ سوم، عثمان، به روايت تاريخ آورده شده است.
  4. در روز بيستم مناقب و تاريخ زندگى أم الأئمة، حضرت صديقۀ كبرى سلام‌الله‌عليها آمده است.
  5. روز بيست و يكم زندگى نامه و مناقب اميرالمؤمنين علی عليه‌السلام ذكر شده و...

  عالم بزرگوار، على بن يوسف حلى، همچنان كه سيرۀ همۀ علماى تشيع در طول تاريخ بوده و هست، كه از هر فرصت براى روشن نمودن افضليت و اولويت اميرالمؤمنين و اولاد آن بزرگوار نهایت استفاده را مى‌برده‌اند، در ذيل ابحاث روز هجدهم بحث مشروحى در وصايت مولاى متقيان دارد و حديث شريف غدير را از نقطه نظرات گوناگون مورد كاوش و دقت نظر قرار داده و اعترافات بزرگان فرقه‌هاى مختلف را به آن ضميمه كرده است.

  وضعیت کتاب

  چاپ حاضر با حروفچينى است و تحقيق آن به عهدۀ سيد‌ ‎مهدى رجائى بوده و در پایان كتاب نيز فهرست مطالب، فهرست اعلام و فهرست مآخذ كتاب ذكر شده است.

  وابسته‌ها