العبقري الحسان في أحوال مولانا صاحب الزمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشريف

  از ویکی‌نور
  العبقري الحسان في احوال مولانا صاحب الزمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه الشریف)
  العبقري الحسان في أحوال مولانا صاحب الزمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشريف
  پدیدآوراننهاوندی، علی‌اکبر (نویسنده)

  احمدی قمی، حسین (محقق و مصحح)

  برزگر، صادق (محقق و مصحح)
  ناشرمسجد مقدس جمکران
  مکان نشرقم - ایران
  سال نشر1386 ش
  چاپ1
  شابک978-964-973-102-5
  موضوعمحمد بن حسن(عج)، امام دوازدهم، 255ق. - مهدویت
  زبانفارسی
  تعداد جلد9
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏51‎‏ ‎‏/‎‏ن‎‏9‎‏ع‎‏2
  نورلایبمطالعه و دانلود

  العبقرى الحسان في احوال مولانا صاحب الزمان، آيت‌الله حاج شيخ على اكبر نهاوندى، كتابى است به زبان فارسی در نُه جلد درباره احوالات و شئون حضرت صاحب الزمان مهدى موعود(عج).

  كتاب در سال 1364ق. به رشته تحرير درآمده است.

  ساختار

  جلد نخست كتاب مشتمل بر سخن ناشر، شرح حال مؤلف به قلم محققان و مصححان آقايان: صادق برزگر بفرويى و حسین احمدى قمى، مقدمه مؤلف و پنج بخش(بساط) و هر بساط مشتمل بر چند عبقريه است.

  گزارش محتوا

  به گفته مؤلف، اين كتاب به منزله جلد دوم كتاب ديگر مؤلف به نام «انوار المواهب» است كه در شرح احوال حضرت ولى عصر(ع) نوشته شده است.

  بخش نخست كتاب كه «الرفرف الاخضر في بشارات ظهور الحجة المنتظر» نام دارد، مشتمل بر آيات قرآن و ساير كتب آسمانى و نيز پاره‌اى از اقوال كاهنان و ساحران و نيز احاديث نبوى و اخبار وارده از ائمه عليهم‌السلام در بشارت ظهور حضرت حجت است كه خود اين بساط به چند عبقريه و هر عبقريه به چند رفرفه تقسيم شده است.

  بخش دوم كتاب به «المسك الأذفر في ولادة الحجة المنتظر و معجزاته و خوارق عاداته» موسوم و محتوى چند عبقريه و مسكه است. در اين بخش نام 45 نفر از علماى اهل سنت كه قايل به تولد و حيات حضرت حجت هستند، آمده است.

  بخش سوم «الصبح الأسفر في اثبات مهدوية الحجة المنتظر» نام گرفته و شامل تعيين شخص مهدى(ع) و چند اشكال وارده بر وجود، غيبت و ساير خصوصيات آن بزرگوار است. همچنين احوال معمّرين و سالمندان به صورت طبقه‌بندى از يكصد و بيست سال تا سه هزار و هشتصد سال در آن آمده است. در اين بخش همچنين از غيبت انبياى عظام از قوم خود سخن به ميان آمده است.

  بخش چهارم «الياقوت الاحمر في من رأى الحجة المنتظر» نام يافته است. در اين بخش نام هزار نفر يا بيشتر از كسانى كه به هر نحوى از هنگام تولد تا زمان مؤلف توفيق ديدار آن امام را چه در خواب و چه در بيدارى و چه در عالم كشف و شهود داشته‌اند، ذكر شده است.

  بخش پنجم كتاب «النجم الأزهر في علائم ظهور الحجة المنتظر» است كه شامل مدح انتظار فرج و نيز بيان علائم ظهور است.

  لازم به ذكر است، اين كتاب از مشهورترين كتاب‌هاى نوشته شده، حول مشرف شدگان به محضر امام زمان عليه‌السلام است. مرحوم نهاوندى در دو بخش اول اين كتاب 50 حكايت زيبا را از گذشتگان و معاصرين نقل كرده است. در بخش سوم مورد مشاهده حضرت صاحب‌الامر آمده است. در بخش چهارم به رؤياهاى صادقه و راستين پرداخته شده و حكايت جذاب نقل شده است. در بخش پنجم نيز حكايت نقل شده و در ادامه نيز مورد قضيه مرتبط با بحث ذكر گرديده و در نهایت نيز داستان و حكايت نقل شده است.

  وضعيت كتاب

  كتاب حاضر نسخه اصلاح و تصحيح شده چاپ سنگى كتاب است كه در زمان خود مؤلف در دو جلد منتشر شده است. اين نسخه مشتمل بر پاورقى‌هایى به قلم مصححان مى‌باشد و جلد نهم آن به فهرست‌ها اختصاص يافته و مشتمل بر فهرست‌هاى ذيل مى‌باشد:

  فهرست آيات، احاديث عربى، احاديث فارسی، اسامى ائمه، اسامى پيامبران، اسامى حضرت حجت(عج)، اماكن، كتب و مقالات، اشعار فارسی، اشعار عربى، اشخاص، كلمات مشكل، مندرجات و منابع.

  منابع مقاله

  1. مصباح، على، نگاهى به زندگى حاج شيخ على اكبر نهاوندى، (تلخيص از كتاب گلشن ابرار، ج3، ص293)، سايت آينده روشن، شنبه1389/6/27.
  2. مقدمه ناشر.
  3. مقدمه مصححان.
  4. مقدمه مؤلف.
  5. متن كتاب.

  وابسته‌ها