الطرق الصوفية و الزوايا بالجزائر

  از ویکی‌نور
  الطرق الصوفية و الزوايا بالجزائر
  الطرق الصوفية و الزوايا بالجزائر
  پدیدآورانعقبی، صلاح موید (نويسنده)
  عنوان‌های دیگرتاریخها و نشاطها
  ناشردار البراق
  مکان نشرلبنان - بیروت
  سال نشر2002م
  چاپ1
  شابک-
  موضوعتصوف - الجزایر - تاریخ - تصوف - الجزایر - فرقه‌‏ها - عارفان - الجزایر - سرگذشت‌نامه
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‎‏/‎‏الف‎‏7‎‏ع‎‏7 277 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  الطرق الصوفية و الزوايا بالجزائر، تاريخها و نشاطها، تألیف صلاح مؤید العقبی (معاصر)، کتابی است در بررسی طریقت‌ها و زوایای صوفیه در الجزایر. همچنین نشریات و آثار مرتبط با این موضوع نیز مطرح شده است.

  نویسنده در مقدمه کتاب از طریقه‌های صوفیه و تأثیر عظیم زوایا در حفظ فرهنگ اسلامی گفته است. همچنین به نهضت‌ طریقه‌های صوفیه چون درقاویه، تیجانیه و حنصالیه بر ضد سلطه ترکیه در الجزایر اشاره کرده است[۱]‏. سپس با اشاره به پیشینه نگارش در این موضوع، کتاب خود را حلقه اتصال جوانان امروز به اجدادشان و میراث عظیم ایشان دانسته است تا رهروی خوبی برای ایشان باشند[۲]‏.

  کتاب، مشتمل بر سه جزء است. جزء اول با مقدمه‌ای در معنای تصوف و تاریخ و دلایل شکل‌گیری آن آغاز شده است. سپس طرق مختلف صوفیه در الجزایر معرفی شده‌اند. طریقه قادریه منسوب به شیخ عبدالقادر گیلانی (متولد 470ق) اولین و قدیمی‌ترین طریقه صوفیه در الجزایر است. پیروان و مریدان عبدالقادر در این منطقه زوایا و کتاتیب و مراکز آموزش قرآن را در شهرها ایجاد کردند[۳]‏.

  در جزء دوم کتاب، «زوایا» مکانی برای تعلیم قرآن و علوم اسلامی و همچنین خدمات اجتماعی مانند: اطعام فقرا و مساکین و ابن سبیل و اصلاح ذات البین معرفی شده است. زوایا جمع زاویه است و علت نام‌گذاری‌اش آن است که متصوفه‌ای که به فکر بنای آن افتادند تصمیم به انزوا در این مکان گرفتند[۴]‏.

  در جزء سوم کتاب، از قانون اساسی زوایای شمال آفریقا سخن رفته است[۵]‏. در این جزء نشریاتی که اساتید زوایا منتشر کرده‌اند با ذکر سال انتشار به‌اختصار بیان شده است[۶]‏. سپس در بخش تراجم به‌تفصیل علما و بزرگان صوفیه معرفی شده‌اند[۷]‏.

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه، ص18-16
  2. ر.ک: همان، ص25
  3. ر.ک: متن کتاب، ص‌144-143
  4. ر.ک: همان، ص301
  5. ر.ک: همان، ص‌603
  6. ر.ک: همان، ص662-660
  7. ر.ک: همان، ص870-662

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.

  وابسته‌ها