الصحيفة الكاظمية: دعاهای باب الحوائج موسی بن جعفر علیهماالسلام

  از ویکی‌نور
  الصحیفةالکاظمیة
  الصحيفة الكاظمية: دعاهای باب الحوائج موسی بن جعفر علیهماالسلام
  پدیدآوراناکبری، غلامرضا (نویسنده)
  ناشرکنگره جهانی حضرت رضا(ع)
  مکان نشرمشهد
  سال نشر۱۳۷۲ش
  چاپاول
  موضوعحدیث
  زبانعربی ـ فارسی
  کد کنگره
  ‏BP 267/2/م93ص/

  الصحيفة الكاظمية: دعاهای باب الحوائج موسی بن جعفر علیهماالسلام تألیف غلامرضا اکبری، کتاب، مجموعه کاملی از دعاهای حضرت موسی بن جعفر(ع) با ترجمه آنهاست. تدوین کننده این کتاب، آن را به قصد آشنا ساختن هر چه بیشتر خوانندگان با شخصیت و حالات معنوی امام کاظم(ع) و نیز احیای ارزش‌های خاندان عصمت و زمینه‌سازی برای رشد علاقه‌مندان به این خاندان، و با بهره‌گرفتن از منابع حدیثی شیعه آن را تألیف کرده است.

  وی در مقدمه‌ای اهمیت دعا را گوشزد کرده و پس از نقل قسمتی از زیارتنامه امام کاظم(ع) و اشاره به فضیلت دعا و اوقات اجابت آن، دعاهای امام کاظم(ع) را که در موارد و موقعیت‌های گوناگون بیان شده، نقل و ترجمه کرده است. دعاهای نقل شده، همراه ذکر سند آنهاست و مأخذ آنها نیز، مشخص شده است.

  از جمله دعاهایی که در این مجموعه از امام کاظم(ع) نقل شده، دعای معروف به جوشن کبیر، دعاهای روزهای هفته، دعاهای امام موسی(ع) در زندان، حرز امام کاظم(ع) و دعاهایی در رابطه با شفای بیماری است. در پایان فهرستی از منابع و مآخذ کتاب نیز آمده که عمدتاً شیعی است.[۱]


  پانويس

  1. ر.ک: معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، ص256


  منابع مقاله

  معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، کتاب‌شناسی توصیفی اهل‌بیت علیهم‌السلام، قم، مرکز چاپ و نشر مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، چاپ اول، 1383ش.

  وابسته‌ها