السبيكة البيضاء في نسب بعض آل بني‌الطباء

  از ویکی‌نور
  السبیکة البیضاء في نسب بعض آل بنی الطباء
  السبيكة البيضاء في نسب بعض آل بني‌الطباء
  پدیدآورانمیرجهانی طباطبایی، محمدحسن (نويسنده) فاطمی حسن‌آبادی، حسن (گردآورنده)
  ناشرمرکز ثبت نوادگان میر عماد
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1382ش - 1424ق
  چاپ1
  شابک-
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  م9س2 53/7 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  السبيكة البيضاء في نسب بعض آل بني‌الطباء، تألیف آیت‌الله سید محمدحسن میرجهانی (متوفی1413ق/1371ش)، به جهت اثبات سیادت خویش، اسناد و مدارک سیادت خاندان میرجهان را گردآوری و پیش از ارائه مدارک، این تلاش‌ها را شرح و توضیح داده است. این کتاب به کوشش سید حسن فاطمی منتشر شده است.

  نویسنده در این کتاب، گزارش مفصل از فعالیت‌های خود برای دست یافتن به نام اجداد خویش و اثبات سیادت خود آورده است. آشنایی با تجربه ایشان، برای کسانی که به دنبال دست یافتن به نام اجدادشان هستند، مفید است.

  وی در ادامه، نتیجه تحقیقاتش، یعنی اطلاعاتی را که در مورد میرجهان و میرعماد به دست آورده و نیز اسناد و مدارک و شهادت گذشتگان و تأییدها را ذکر کرده است[۱]‏.

  آیت‌الله میرجهانی کوشیده است تا آنجا که برایش مقدور بوده اسامی نواده‌های میرجهان را در این کتاب گرد آورد، اما بارها یادآور می‌شود که این اسامی در محدوده اطلاعات اوست و تصریح می‌کند که ممکن است افراد دیگری نیز نواده میرجهان باشند، اما نامشان در کتاب نیامده است[۲]‏.

  محقق اثر، عبارات اسناد و تأییدیه‌ها را با آنچه در کتاب آمده تطبیق داده و با این کار متوجه برخی اختلافات جزیی شده است. هرچند این اختلاف‌ها مهم نبوده، اما جهت رعایت امانت، عبارات را طبق مدارک آورده است. البته بعضی کلمات خوانا نبوده که در این موارد از سبيكة البيضاء استفاده کرده است[۳]‏. وی برای اینکه دست یافتن به اسامی، برای خواننده آسان‌تر باشد، آن را به‌‌صورت شجره در مقدمه آورده است[۴]‏.

  مطالب کتاب پس از مقدمه محقق و مقدمه مؤلف، در چهار بخش تنظیم شده که عبارتند از: تلاش برای اثبات سیادت؛ رونوشت اسناد و تأییدیه‌ها؛ نوادگان میرجهان و اسناد و مدارک. در این بخش آخر، تصاویر اسناد و مدارک ارائه شده است.

  در بخشی از مرقومه آیت‌الله مرعشی نجفی می‌خوانیم: «مخفی نماند آنکه پس از ملاحظه اسناد و مشجرات قدیمه بر حقیر ثابت و واضح گردید که آقایان میرجهانی‌ها که در محمدآباد جرقویه و سایر قری ساکن هستند، از سادات عالی‌درجات می‌باشند»[۵]‏.

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه محقق، ص14
  2. ر.ک: همان، ص15
  3. ر.ک: همان، ص14
  4. ر.ک: همان، ص15
  5. ر.ک: متن کتاب، ص102

  منابع مقاله

  مقدمه محقق و متن کتاب.

  وابسته‌ها