الرسائل الفقهية (شهید مدرس)

از ویکی‌نور
الرسایل الفقهیه (للشهید المدرس)
NUR10884J1.jpg
پدیدآورانشکوری، ابوالفضل (محقق) مدرس، سید حسن (نویسنده)
ناشرستاد بزرگداشت پنجاهمين سالگرد شهادت مدرس
مکان نشرتهران - ایران
سال نشر1408 ق
چاپ1
موضوعفقه جعفری - قرن 14 مدرس، سید حسن، 1249 - 1316 - نقد و تفسیر
زبانعربی
تعداد جلد1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏183‎‏/‎‏5‎‏ ‎‏/‎‏م‎‏4‎‏ر‎‏5‎‏
نورلایبمطالعه و دانلود
کتابخوانمطالعه و دانلود

الرسائل الفقهية اثر آیت‌الله شهيد سيد‌ ‎حسن مدرس، مجموعه چهار رساله فقهى؛ اشتباه امام و مأموم در نماز جماعت، نماز قضا، ضمانتى كه به عهده غاصب است، عده زن بعد از طلاق و فوت همسر. اين كتاب با تصحيح و تحقيق ابوالفضل شكورى به چاپ رسيده و رساله‌هاى اول و دوم آن كامل، و رساله سوم و چهارم ناقص است.

انگیزه تأليف

گر چه اين رساله‌ها در زمان حيات مؤلف به چاپ نرسيده و وى انگیزه خود را بيان نكرده است؛ ولى محقق در مقدمه مفصل خود تلاش كرده ضمن تأكيد بر جنبه‌هاى فقهى زندگى آیت‌الله مدرس به اين نكته اشاره كند كه ايشان حتى در روزهاى تعطيل حوزه علميه هم به كار و تلاش علمى مشغول بوده و با تدريس و نوشتن رساله‌هاى كوتاه مانند اين رسايل زمان خود را مى‌گذرانده است.

ساختار

از يك مقدمه درباره شرح زندگانى و حيات علمى آیت‌الله مدرس و 4 رساله كوتاه تركيب يافته است. رساله‌هاى اول و دوم طولانى و رساله‌هاى سوم و چهارم بسيار كوتاه و ناقص است.

فصل بندى مطالب توسط محقق انجام شده و خود مؤلف بدون ذكر عنوان، مطالب را نوشته است.

گزارش محتوا

محقق در مقدمه به ولادت، نسب و محل زندگانى مؤلف و فعالیت‌های آموزشى و علمى وى و جايگاهش در حوزه علميه اصفهان، تهران و نجف اشرف، اساتيد، شاگردان و تأليفات وى پرداخته است. وى مدرس را فراتر از يك رجل سياسى معرفى كرده و او را فقيهى زاهد، با تقوا و با زكاوت معرفى نموده است.

پس از اين مقدمه طولانى، محقق شيوه تحقيق و نسخه‌هاى مورد مراجعه خود را معرفى كرده و اين رساله‌ها را با عناوين زير به چاپ رسانده است:

رسالة سهو الإمام و المأموم

رسالة قضاء الفوائت من الصلوات

وجيزة في ضمان الغاصب، المغصوب الفائت

وجيزة في بعض مسائل العدة