الرجعة

  از ویکی‌نور
  ‏الرجعة
  الرجعة
  پدیدآورانبهبهانی، عبدالکریم (نویسنده) مجمع جهانی اهل‌بیت علیهم‌السلام، گروه پژوهش و پاسخ به شبهات (نویسنده)
  ناشرمجمع جهانی اهل‌بيت عليهم‌السلام. مرکز چاپ و نشر
  مکان نشرايران - قم
  سال نشرمجلد1: 1426ق ,
  شابک964-8686-47-5
  موضوعاسلام - مسایل متفرقه رجعت - جنبه‌‏های قرآنی
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  الرجعة، اثر عبدالکریم بهبهانی، هفتمین جلد از مجموعه في رحاب أهل‌البیت(ع) است که در یک جلد به زبان عربی توسط مجمع جهانی اهل‎‌بیت(ع) در موضوع کلام اسلامی منتشر شده است.

  نویسنده در این کتابچه مختصر، به توضیح معنای رجعت و اعتقاد شیعه امامیه به آن می‌پردازد. او نمونه‌هایی از آن را با استناد به قرآن کریم و روایات اهل‎‌بیت(ع) ذکر می‌کند و ضمناً متذکر می‌شود که اعتقاد به رجعت از ضروریات دین یا مذهب نیست.

  ساختار

  کتاب دارای مقدمه ناشر و محتوای مطالب (در سه عنوان و نتیجه بحث) است.

  گزارش محتوا

  در ابتدای این اثر همچون بقیه جلدهای مجموعه في رحاب أهل‌البیت(ع) مقدمه یکسانی از طرف ناشر مرقوم شده که توضیح آن در ششمین جلد از این مجموعه یعنی «البداء في القرآن الكريم» آمده است.

  نویسنده در این اثر ابتدا معنی رجعت و میزان اعتقاد به آن را بیان کرده است. او سپس به بیان ادله بر ثبوت عقیده به رجعت می‌پردازد و پس‌ازآن معارضه صورتی بین معتقدین و مخالفین این عقیده را به معرض نمایش می‌گذارد. او دراین‌باره در برابر مخالفین می‌گوید اعتقاد به این عقیده در میراث فرهنگی و علمی‌تان موجود است و در انتها به سؤالاتی درباره اعتقاد به این مسئله پاسخ می‌دهد و خلاصه بحث در رجعت را در نتیجیری بیان می‌کند.[۱]

  بهبهانی در انتهای مطالب کتاب به‌عنوان نتیجه بحث بیان می‌کند: رجعت فی‌نفسه محال و مخالف با مبدأ توحید نیست؛ بلکه مظهر قدرت مطلقه الهی است. از سوی دیگر مثال‎های متعددی از رجعت هست که به‌صورت بالفعل واقع شده و در قرآن کریم از آن‌ها صحبت شده است. مثل ایمان اعلام اسلام به بازگشت برخی اموات به دنیا بعد از تحقق موتشان. از جنبه سوم بحث، روایات بسیاری متظافر در این امر هستند که رجعت وجود دارد، در واقع رجعت مانند برخی أشراط الساعة یا نوعی از معاد است که کافران استبعادش می‌کردند. بعلاوه، رجعت از اصولی نیست که دین یا مذهب مبتنی بر آن باشد.[۲] همه این موارد خود دلیلی روشن بر اثبات رجعت و صحیح بودن اعتقاد به آن به شمار می‌رود.

  وضعیت کتاب

  فهرست مطالب در انتهای اثر ذکر شده است.

  پانویس

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.

  وابسته‌ها