الراغب في تشجير عمدة الطالب في أنساب آل أبي‌طالب

  از ویکی‌نور
  ‏الراغب في تشجير عمدة الطالب في انساب آل ابي طالب
  الراغب في تشجير عمدة الطالب في أنساب آل أبي‌طالب
  پدیدآورانابن عنبة، احمد بن علی (نويسنده)

  ابوسعیده موسوی، سید علی (مصحح)

  موسوی، سید حسین ابوسعیده (مقدمه‌نويس)
  ناشرحسنين (عليهما السلام)
  مکان نشر[بی جا] - [بی جا]
  سال نشر1427ق
  چاپ1
  شابک964-8262-55-1
  موضوعآل ابو طالب - نسب نامه - متون قدیمی تا قرن ۱۴ - سادات (خاندان) -- سرگذشت نامه - نسب شناسی
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‎‏/‎‏الف‎‏2‎‏ ع8095 53/7 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  الراغب في تشجير عمدة الطالب في أنساب آل أبي‌طالب، تشجیر «عمدة الطالب في أنساب آل أبي‌طالب» احمد بن علی حسینی، معروف به ابن عنبه (748-828ق) است. این اثر کتابی است در معرفی خاندان، اجداد و اولاد حضرت ابوطالب پدر امام اول شیعیان علی(ع) که توسط سید علی ابوسعیده موسوی در قالب درختواره ارائه شده است. سید حسین ابوسعیده موسوی نیز بر کتاب مقدمه مختصری نوشته است.

  ابن عنبه در عمدة الطالب در مقدمه‌ای مفصل نیاکان حضرت ابراهیم(ع) و سپس فرزندانش را تا ابوطالب برمی‌شمرد و سپس از فرزندان ابوطالب: عقیل، جعفر و علی(ع) یاد می‌کند و طی فصولی فرزندان اینان را به‌اختصار می‌آورد. در نهایت با تفصیل بیشتری نسل علی بن ابی‌طالب(ع) را از طریق فرزندانش: حسن(ع)، حسین(ع) و محمد حنفیه، عباس و عمر اطرف در پنج فصل بیان می‌کند. در این گزارش نسب‌شناسانه اطلاعات کوتاه، اما مفیدی از چگونگی گسترش تیره علویان در سرزمین‌ها و محل سکونت ایشان آمده است[۱]‏.

  عمدة الطالب که در علم انساب و معرفی ذریه و اعقاب آل‌البیت(ع) از شهرت والایی برخوردار است، حلقه‌ای متمم تا قرن هشتم و آغاز مهمی برای قرن نهم هجری قمری است. نویسنده این کتاب را به ترغیب پدر و استادش آل فخار موسوی مشهور به ابوسعیده مشجر نموده است. وی نص مؤلف را بدون هرگونه تقدیم و تأخیری مشجر نموده است. نسبت به عبارات وارده از ناحیه اسامی در تشجیر، از نص مؤلف بدون تصرف اقتباس شده و «کنیه‌ها و القاب، مقاتل و وفیات، محل‌های دفن و قبور، عقب و انقراض و اندراج» و غیر آنها که محقق و خواننده بیشتر به آنها نیازمند است گزینش شده و از ذکر تراجم و شروح - به جهت اختلال در هدف مورد نظر از نگارش تشجیر – خودداری شده است[۲]‏.

  در تشجیر کتاب از پنج نسخه استفاده شده که در مقدمه کتاب با ذکر حرف رمز، هریک معرفی شده‌اند. اختلاف نسخ نیز با ذکر رمز در پانوشت صفحات ذکر شده است[۳]‏.

  پانویس

  1. ر.ک: یوسفی اشکوری، حسن، ج4، ص344-345
  2. ر.ک: مقدمه، صفحه خ - د
  3. ر.ک: همان، صفحه د - ر

  منابع مقاله

  1. مقدمه کتاب.
  2. یوسفی اشکوری، حسن، «دائرةالمعارف بزرگ اسلامی»، زیر نظر کاظم موسوی بجنوردی، تهران، مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی، چاپ دوم، 1377.


  وابسته‌ها