الدعاء (طبرانی)

  از ویکی‌نور
  الدعاء(طبرانی، سلیمان بن احمد)
  الدعاء (طبرانی)
  پدیدآورانطبرانی، سلیمان بن احمد (نويسنده) بخاری، محمد‌سعید‌بن محمد‌حسن (محقق)
  عنوان‌های دیگرکتاب الدعاء
  ناشردار البشائر الإسلامیة
  مکان نشرلبنان - بیروت
  سال نشر1407ق - 1987م
  چاپ1
  زبانعربی
  تعداد جلد3
  کد کنگره
  BP۱۴۱/ط۲/د۷
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  الدعاء، تألیف حافظ، راوی و محدث بزرگ اهل ‌سنت در قرن چهارم قمری، ابوالقاسم سلیمان بن احمد بن ایوب بن مطیر لخمی شامی، مشهور به طبرانی (260-360ق)، همه یا اغلب روایات مربوط به ادعیه (از پیامبر(ص) و صحابه و دیگران) همراه با اسنادش در آن گردآوری شده است. پژوهشگر معاصر و استاد دانشکده دعوت و اصول دین دانشگاه امّ‌القری (مکه مکرمه)، محمد‌سعید‌ بن محمد‌حسن بخاری این کتاب را تصحیح و تحقیق کرده و برای آن مقدمه‌ای سودمند و روشمند نوشته است.

  هدف و روش

  • طبرانی انگیزه خودش را از تألیف این کتاب، گردآوری روایات نبوی(ص) در باب ادعیه دانسته و افزوده است: من دیدم که بسیاری از مردم به ادعیه مسجع و مجعول گرایش دارند، درحالی‌که پیامبر(ص) از سجع در دعا نهی کرده است؛ پس این اثر را در روایات مأثوره از رسول خدا(ص) نگاشتم و با فضائل دعا و آداب آن آغاز کردم و...[۱].
  • محمد‌سعید‌ بن محمد‌حسن بخاری با ارائه شرح‌ حال طبرانی و توضیحی درباره دوره زندگی او، استادان و شاگردانش را شناسانده و نظر اندیشوران را درباره وی بیان کرده و بعد، به معرفی آثار علمی نگارنده پرداخته و آنگاه افزوده است:
  • کتاب حاضر، 345 باب دارد و در آن، احادیث نبوی(ص)، سخنان صحابه و تابعیان و دیگران گرد‌آوری شده و نگارنده مطالبش را بر محور دعا و فضیلت و آداب و شرایطش تنظیم کرده است که هر مسلمانی به آن نیاز دارد و در حقیقت این اثر، روش و سلوک پیامبر(ص) را در این دنیا توضیح می‌دهد.
  • طبرانی در تبویب و تقسیم مطالب با دقت عمل کرده و نخست دعاهای مربوط به اعمال شبانه‌روز (خوابیدن، بیدار شدن، صبح و شام...، وضو، نماز و...) را آورده و بعد به اعمال مخصوص اوقات یا حوادث معین پرداخته است.
  • طبرانی کوشیده است که اکثر روایات هر بابی را نقل کند[۲].
  • محمد‌سعید‌ بن محمد‌حسن بخاری، سلسله سند خودش در نقل کتاب حاضر را نیز مشخص کرده است[۳].
  • محقق کتاب، شرح ‌حال همه رجال مطرح‌شده در این اثر را به‌صورت مختصر بیان کرده جز چند مورد که در منابع نیافته است[۴].

  ساختار و محتوا

  متن اصلی کتاب، 10 جزء دارد و محقق کتاب، محمد‌سعید‌ بن محمد‌حسن بخاری، مقدمه‌ای مفصل و ارزنده در یک جلد به آن افزوده و نویسنده و کتابش را شناسانده است.

  نمونه مباحث

  • با سند از نعمان بن بشیر از پیامبر(ص) نقل کرده است که گفت: دعا، عبادت است و بعد این آیه را خواند: «وَ قالَ رَبُّكُمُ ادْعُونِي أَسْتَجِبْ لَكُمْ إِنَّ الَّذِينَ يَسْتَكْبِرُونَ عَنْ عِبادَتِي سَيَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ داخِرِينَ»[۵]؛ یعنی: و پروردگار شما گفت: مرا بخوانید تا اجابت کنم؛ به‌راستی آنان که استکبار دارند و از عبادت من پرهیز می‌کنند، به‌زودى ذلیلانه وارد دوزخ مى‌شوند.
  • با سند از عائشه از پیامبر(ص) نقل کرده است که گفت: خدا کسانی را که در دعا اصرار می‌کنند، دوست دارد[۶].

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه نویسنده، ج2، ص785
  2. ر.ک: مقدمه محقق، ج1، ص113-115
  3. ر.ک: همان، ص130
  4. ر.ک: همان، ص131-782
  5. ر.ک: متن کتاب، ج2، ص786-788
  6. ر.ک: همان، ص795

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.

  وابسته‌ها