الخصائص الحسينية

  از ویکی‌نور
  الخصائص الحسينية
  الخصائص الحسينية
  پدیدآورانشوشتری، جعفر بن حسین (نويسنده)
  عنوان‌های دیگرخصائص الحسين(ع) و مزايا المظلوم
  ناشردار السرور
  مکان نشرلبنان - بیروت
  سال نشر1414ق - 1994م
  چاپ1
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ش۹خ۶ 41 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  الخصائص الحسينية یا «خصائص الحسين و مزايا المظلوم»، تألیف شیخ جعفر تستری (شوشتری) (متوفی 1303ق)، از جمله آثار ارزشمند در شرح زندگانی امام حسین(ع) و فضائل آن حضرت و توضیح واقعه عاشوراست. سید جعفر حسینی این کتاب را تحقیق و تصحیح کرده است.

  کتاب با ذکر شرح حال و فعالیت‌های علمی و اساتید و آثار نویسنده آغاز شده است[۱]‏. نویسنده در ابتدای مقدمه، با حسرت از اینکه عمرش به شصت سال رسیده و ایام گذشته عمرش حاصلی نداشته، ابراز تأسف می‌کند، سپس با تأمل در راه‌های توسل به خداوند به این نتیجه می‌رسد که در توسل به امام حسین(ع) ویژگی منحصربه‎فردی هست که افضل از آن نیست. نبی و ائمه(ع) همگی درهای ورود به بهشت و کشتی نجات هستند، اما باب حسین اوسع و کشتی نجات او سریع‌تر است؛ پس خودش را مورد خطاب قرار می‌دهد که بشتاب به‌سوی ابواب حسینی و با سلامت داخل شو[۲]‏.

  مباحث کتاب در یازده عنوان یا بخش مطرح شده است. نویسنده، امام حسین(ع) را دارای ویژگی‌ای می‌داند که در صفات و عبادات آن حضرت در روز عاشورا بروز یافته است. این خصوصیت، منشأ همه خصائص است و عبارت از امتثال خطاب خاصی است که به آن حضرت از سوی خداوند شده است. این، عبادتی است که از هیچ‌کس پیش و پس از آن حضرت تحقق نیافته است[۳]. امام حسین(ع) به مرتبه‌ خاصی از قرب رسیدند که نمی‌توانیم آن را تقریر کنیم، بلکه نمی‌توانیم آن را تصور کنیم[۴].

  نویسنده، زیارت امام حسین(ع) را از یازده جهت مورد بررسی قرار داده است: جامعیت، انقسام خواص و فضایل بر حالات زائر، خلاص نمودن از گناهان خلاصی ویژه، سببیت برای خلاصی غیر زائر، قطع نشدن زیارت امام حسین(ع) تا روز قیامت از زائر، قسم یاد کردن خداوند بر محروم و مأیوس نکردن زائر حسین(ع) و...[۵].

  از ویژگی‌های آن حضرت در روایات آن است که خداوند دوازده صفت را به انبیایش اختصاص داده است و این صفات به کامل‌ترین وجه برای امام حسین(ع) ثابت است. از جمله صفات انبیا، ابتلا و آزمایش ایشان بوده است و امام حسین(ع) در روز عاشورا به جمیع ابتلائات آزمایش شدند[۶]. مقایسه و شباهت نبی مکرم اسلام(ص) و امام حسین(ع) در فضائل و خصائص، آخرین مبحث کتاب است[۷].

  پانویس

  1. ر.ک: مؤلف الكتاب، ص7-3
  2. ر.ک: مقدمه نویسنده، ص‌9 و 14
  3. ر.ک: متن کتاب، ص53
  4. ر.ک: همان، ص139
  5. ر.ک: همان، ص280-264
  6. ر.ک: همان، ص476
  7. ر.ک: همان، ص517

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.

  وابسته‌ها