الثاقب في المناقب

  از ویکی‌نور
  الثاقب في المناقب
  الثاقب في المناقب
  پدیدآورانابن حمزه، محمد بن علی (نویسنده) علوان، نبیل رضا (محقق)
  ناشرانصاريان
  مکان نشرقم - ایران
  سال نشر1371 ش
  چاپ3
  موضوعاحادیث شیعه - قرن 6ق.

  چهارده معصوم - معجزات - احادیث

  معجزه (اسلام) - احادیث
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏36‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏2‎‏ث‎‏2
  نورلایبمطالعه و دانلود
  کد اتوماسیونAUTOMATIONCODE00929AUTOMATIONCODE

  الثاقب في المناقب توسط ابن حمزه طوسى از عالمان سده ششم هجرى و در موضوع معجزات و كرامات معصومان نوشته شده است.

  ساختار

  باب اول كتاب در خصوص معجزات پيامبر اسلام(ص) و باب دوم درباره معجزات ديگر پيامبران است كه مشابه آن براى ائمه پيش آمده است. از باب سوم تا پانزدهم به كرامات ائمه و حضرت زهرا عليهم‌السلام اختصاص دارد. هر باب نيز شامل چندين فصل است كه احاديث متعددى ذيل يك عنوان معجزه براى معصومان نقل مى‌كند.

  روش تأليف

  اين كتاب از نظر محتوا شباهت زيادى به كتاب معاصرش الخرائج و الجرائح راوندى دارد و مؤلف بدون اشاره به زندگى و شرح حال معصومان، فقط به مناقب، آن هم كرامات و حوادث خارق العاده ايشان مى‌پردازد. بنابر اين در اين اثر اخبار دال بر مقام ائمه مانند علم و شجاعت و تواضع وجود و... نقل شده و فقط روايات عجيب و غريب درباره زنده كردن مرده يا علم غيب و خبر از باطن افراد و تكلم با حيوانات و... فراوان آمده است كه به نظر مى رسد برخى از اين روايات غاليانه باشد مثلاًخبرى كه می‌گوید امام حسن مجتبى(ع) جنسيت زن و مردى را تغيير داد!

  منابع مؤلف به صورت تفصيلى ذكر نشده و از لابلاى كتاب مى‌توان به برخى از آنها كه شهرت چندانى ندارد پى برد. اما ابن حمزه سعى كرده روايات خود را با ذكر اسناد نقل كند هر چند در بسيارى از آنها سلسله كامل سند را نياورده و فقط راوى اخير را نام می‌برد. محقق كتاب در كوششى ارزشمند منابع اين اثر و يا كتاب‌هایى كه همين روايات را نقل كرده‌اند استخراج كرده است.

  از اين كتاب، متأخرين در عيون المعجزات، مدينة المعاجز، اثبات الهداة و مانند آن نقل كرده‌اند.

  وابسته‌ها