الإنصاف فی النص علی الأئمة الإثنی عشر آل محمد صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم الأشراف

  از ویکی‌نور
  الإنصاف فی النص علی الأئمة الإثنی عشر آل محمد صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم الأشراف
  الإنصاف فی النص علی الأئمة الإثنی عشر آل محمد صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم الأشراف
  پدیدآورانبحرانی، سید هاشم بن سلیمان (نویسنده) رسولی، هاشم (مترجم)
  عنوان‌های دیگرمشتمل بر بیش از سیصد و بیست حدیث درباره دوازده امام علیهم‌السلام از طریق شیعه و اهل سنت
  ناشردفتر نشر فرهنگ اسلامی
  مکان نشرتهران - ایران
  سال نشر1378 ش
  چاپ2
  موضوعائمه اثناعشر

  احادیث شیعه - قرن 11ق.

  امامت - احادیث
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏141‎‏/‎‏5‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏8‎‏ ‎‏ب‎‏32041
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  الإنصاف فی النص علی الأئمة الإثنی عشر آل محمد صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم الأشراف ترجمه رسولى محلاتى كتابى است شامل مجموعه‌اى از نصوص و روايات كه در مورد ائمۀ اثناعشر عليهم‌السلام وارد شده است.اين كتاب شامل بيش از سيصد و بيست حديث در بارۀ دوازده امام عليهم‌السلام كه از طريق شيعه و اهل سنت توسط محدث شهير سيد‌ ‎هاشم بحرانى از منابع مختلف گردآورى شده است.

  از آنجا كه مؤلف در اين اثر و آثار ديگرى كه دارد به همان نقل احاديث اكتفا فرموده و از خود نظرى ابراز نكرده است، سبب شده برخى بر ايشان خرده گرفته و بگويند مؤلف از نظر علمى در حدى نبوده كه بتواند از خود اظهار نظر كند و يا به استدلال بپردازد.در صورتى كه مى‌توان اين كار مؤلف را بر وجه ديگرى كه همانا تقواى ايشان از اينكه در ذيل روايت معصوم عليهم‌السلام «اقول» داشته باشد، حمل نمود.

  ساختار

  چنان كه ذكر شد كتاب از هر نوع نقد و بررسى روايات وارده تهى است. رواياتى كه در اين كتاب موجود است در ابوابى به عدد حروف معجم كه ذيل هر باب اسامى راويان به ترتيب حرف همان باب آمده است، گردآورى شده است.

  در ادامۀ كتاب تتمه‌اى آمده است كه در آن ترتيب فوق الذكر در ذكر اسامى راويان مراعات نشده است.و سپس فصلى به رواياتى كه از طريق مخالفين در بارۀ ائمه دوازده‌گانه نقل شده اختصاص يافته است.و در پایان به بيان ايراداتى كه از جانب مخالفين نسبت به احاديث موجود در كتاب وارد شده پرداخته و بدانها پاسخ داده است.

  نسخۀ برنامه

  اين نسخه توسط سيد‌ ‎هاشم رسولى محلاتى ترجمه و تحقيق شده و از سوى انتشارات دفتر نشر فرهنگ اسلامى برای بار دوم در سال 1378 به چاپ رسيده است.


  وابسته‌ها