الإقبال بالأعمال الحسنة فيما يعمل مرة في السنة

  از ویکی‌نور
  الإقبال بالأعمال الحسنة فیما یعمل مرة في السنة
  الإقبال بالأعمال الحسنة فيما يعمل مرة في السنة
  پدیدآورانقیومی اصفهانی، جواد (مصحح) ابن طاووس، علی بن موسی (نویسنده)
  عنوان‌های دیگرمضمار السبق في میدان الصدق
  ناشرمکتب الإعلام الإسلامي، مرکز النشر
  مکان نشرقم - ایران
  سال نشر1376 ش یا 1418 ‌‎ق
  چاپ2
  شابک964-424-300-5
  موضوعاعمال السنه دعاها
  زبانعربی
  تعداد جلد3
  کد کنگره
  ‏‎‏BP‎‏ ‎‏267‎‏/‎‏55‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏2‎‏الف‎‏7‎‏ ‎‏1374
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  الإقبال بالأعمال الحسنة فيما يعمل مرة في السنة تأليف سيد‌ ‎رضى‌الدين، على بن موسى بن طاووس حلى (589 - 664 هجرى) در موضوع ادعيه و اعمال سال و زيارات معصومين عليهم‌السلام مى‌باشد.

  انگیزه نگارش

  ابن طاووس اين كتاب را همراه با 8 جلد ديگر به عنوان تتمۀ «مصباح المتهجد» شيخ طوسى نوشته است.

  او در مقدمه كتاب «فلاح السائل»، كه جلد اوّل از تتمّات مصباح المتهجد است اسامى 10 جلد كتاب را آورده است.

  كتاب حاضر شامل اعمال يازده ماه از سال است.اعمال ماه رمضان نيز، به خاطر اهميت اين ماه، در كتابى ديگر با نام «المضمار» آمده كه توسط مصنف همراه با اقبال در یک مجموعه عرضه شده است.

  شيوه نگارش

  سيد‌ ‎كتاب خويش را به ترتيب ماه‌هاى سال نگاشته، اما بر خلاف روش معمول، ابتداى سال را ماه مبارک رمضان دانسته است.از جمله دلايل اين كار اهميت فوق العاده‌اى است كه شرع برای ماه رمضان قائل شده و اينكه اهل معرفت ابتداى سال و ابتداى سير و سلوك خويش را ماه رمضان قرار مى‌دهند.

  اعتبار و ارزش

  كتاب اقبال الأعمال مانند ديگر کتاب‌هاى سيد‌ ‎ابن طاووس از اعتبار و ارزش ويژه‌اى بين علماى شيعه برخوردار است.

  سيد‌ ‎با تأليف اين كتاب خدمت بزرگى به جهان اسلام نموده، به قسمى كه تمام مؤلفان پس از سيد‌ ‎در موضوع ادعيه و زيارات، خوشه چين خرمن پر بركت او هستند.از جمله شيخ عباس قمى در «مفاتيح الجنان» بسيارى مطالب را از اين كتاب نقل مى‌كند.

  علامه آقا بزرگ تهرانى نيز در الذريعة اين مطلب را تأييد كرده كه سيد‌ ‎با تأليف اين كتاب حق بزرگى به گردن تمام شیعیان و هم دانشمندانى كه در موضوع دعا و نيايش كتابى نوشته‌اند دارد و در حقيقت همه آنها سر سفرۀ اين دانشمند بزرگ نشسته‌اند و از ثمرات آن عارف انديشمند بهره برده‌اند و بر ما لازم است كه از خدمت بزرگ ايشان تقدير كنيم.

  منابع مقاله

  در قرون گذشته یکى از غنى‌ترين كتابخانه‌هاى شخصى كه مملو از نسخه‌هاى گرانبهاى خطى و منحصر به فرد بوده، كتابخانۀ سيد‌ ‎ابن طاووس بوده است.

  در اين كتابخانه به نقل خود سيد‌ ‎بيش از 1500 كتاب معتبر و نفيس در علوم مختلف وجود داشته است.از جمله در موضوع دعا بيش از 70 جلد كتاب نزد سيد‌ ‎بوده كه کتاب‌هایى مثل اقبال را از آنها تدوين كرده است.

  ابن طاووس علاقه و اهتمام خاصى نسبت به ادعيه داشته، به طورى كه اكثر کتاب‌هاى او در شكلهاى مختلف، ادعيه و اذكار و زيارات را در بر دارد.

  تاريخ تأليف

  كتاب اقبال در سال 650 هجرى، در حالى كه ابن طاووس به سن 60 سالگى قدم نهاده بود تأليف گشت.در سال‌هاى 655 و 656 نيز توسط مؤلف چند باب به كتاب حاضر افزوده شد.

  محل تأليف كتاب نيز كربلا، در جوار مرقد و بارگاه سالار شهيدان عليه‌السلام بوده است.

  ترتيب مطالب

  كتاب شريف اقبال به 12 قسمت تقسيم شده و هر قسمت مربوط به یک ماه است.هر ماه نيز به بابها و فصلهاى متعدد تقسيم شده تا دسترسى به مطالب هر روز از ماه به سهولت امكانپذير باشد.

  كتاب «المضمار» كه در حقيقت همان بخش مربوط به ماه رمضان است در ابتدا آمده و بقيه سال نيز به دو قسمت تقسيم گشته است، قسمت اول ماه‌هاى شوال، ذوالقعدة و ذوالحجة را در بر گرفته و قسمت دوم 8 ماه بقيۀ سال را.

  در چاپ حاضر در برنامه هر سه جلد كتاب در یک مجلد جمع شده و یک كتاب قطور را شامل شده است.

  نسخه‌هاى كتاب

  1. نسخه‌اى در كتابخانه آستان قدس رضوی عليه‌السلام مربوط به 957 هجرى.
  2. نسخه‌اى در كتابخانه آستان قدس رضوی عليه‌السلام مربوط به 1074 هجرى.


  وابسته‌ها