الإحتیاطات

  از ویکی‌نور
  الإحتیاطات
  الإحتیاطات
  پدیدآورانحکیم ترمذی، محمد بن علی (نويسنده) جهدانی‌، عبدالواحد (نويسنده)
  ناشردار الکتب العلمية
  مکان نشرلبنان - بیروت
  سال نشر2011م
  چاپ1
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  الاحتیاطات رساله‌ای مختصر به قلم محمد بن علی بن الحسن، معروف به حکیم ترمذی(متوفای320ق) از بزرگان صوفیه و محدثین در موضوع تصوف و سیر و سلوک است.

  اثر فوق، مشتمل بر نصایح و توصیه‌های ترمذی، برای سالک در مسیری است که محفوف به شهوات است. از دیدگاه ترمذی لازمه رسیدن سالک به مقصد (لقای الهی) این است که در تعبد به دین، تلاش کرده و طریق احتیاط را در پیش گیرد. و از هر گونه افراط و تفریط و نقصان و زیاده پرهیز کند. [۱]

  وی در این رساله برخی از مواردی را که لازم است سالک در آن‌ها احتیاط کند ذکر می‌کند. که برخی، اذکار و اورادی هستند که بهتر است سالک در طول شبانه روز بگوید. مثلا برای تجدید ایمانش هر ساعت، ذکر لا اله الا الله و برای تجدید شکر ذکر الحمدلله و برای تجدید تقوا و توکل، لا حول و لا قوه الا بالله را توصیه می‌کند. [۲]

  برخی دیگر از احتیاطاتی که وی توصیه می‌کند جنبه عملی دارد مانند توصیه به تیمم علاوه بر وضوء برای نماز صبح.[۳]

  یا توصیه به خواندن چها ررکعت نماز برای ورود در کفالت و حفاظت الهی یا توصیه به روزه روز عاشورا.[۴]

  در مجموع وی در این رساله مختصر، 24 توصیه را در قالب ذکر و نماز و عمل، به عنوان احتیاطات برای سالک مطرح می‌کند و برای تک تک این موارد یک یا چند حدیث را به عنوان مستند، ذکر می‌کند.

  محقق مقدمه‌ای درباره زندگی‌نامه، استادان و شاگردان، آثار و تألیفات، افکار و دیدگاه حکیم ترمذی، مقابله عده‌ای از علما با برخی افکار او و تاثیر وی در افکار علمای بعد از خود نگاشته است.

  فهرست منابع و محتوای کتاب در پایان آمده است.

  پانویس

  1. (ر.ک: متن کتاب ص 67)
  2. ر.ک: متن کتاب، ص79-77
  3. ر.ک: متن کتاب، ص71
  4. ر.ک: متن کتاب، ص81

  منابع مقاله

  1. متن کتاب

  وابسته‌ها