الأمالي (عبدی)

  از ویکی‌نور
  الأمالي
  الأمالي (عبدی)
  پدیدآورانصالح، ابراهیم (محقق) عبدی، یموت بن مزرع (نویسنده)
  عنوان‌های دیگرکتاب الأمالي
  ناشردار البشائر
  مکان نشردمشق - سوریه
  سال نشر1421 ‌‎ق
  چاپ1
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf


  الأمالي تألیف ابى‌بكر يموت بن المزَرَّع العبدى به زبان عربى، رساله‌اى است كه شاگردان مؤلف از مطالب درس او نوشته‌اند. اين رساله كشكول مانند، مطالبى از حديث، شعر و حكمت را در خود جاى داده است.

  ساختار

  كتاب شامل مقدمه‌اى از محقق و نيز متن كتاب در دو بخش است: 1- بخشى كه ملحق به كتاب «الفوائد و الاخبار» ابن دريد بوده است با نام «اخبار يموت بن المزرع»، 2- مجموعه‌اى از اخبار و اشعار كه محقق كتاب آنها را از مصادر اصلى گرد آورده است؛ سپس بر مجموع اين دو بخش نام «امالى» اطلاق نموده است.

  گزارش محتوا

  مقدمه محقق، در بيان اسم و نسب، مكان تولد، شيوخ، شاگردان، منزلت علمى، مسافرت‌ها، توان شعرسرايى، آثار و وفات مؤلف است. بخشى نيز به نام مصادر ترجمه كه در آن نام بيست و چهار كتاب كه محقق از آنها در تألیف مقدمه سوده برده، ذكر شده است.

  قسمت اول كتاب با نام «المخطوط» مشتمل بر اخبارى از زبان مؤلف در موضوعات مختلف است.

  قسمت دوم كتاب با نام «المجموع» مشتمل بر روايات نقل شده از يموت بن مزرّع با موضوعات ذيل است:

  1. علوم قرآن،
  2. نقد شعر و اخبار شعراء(شامل: فرزدق، راعى نميرى، حميد بن ثور هلالى، ذو الرمه، قطامى، محمد بن مناذر، عباس بن احنف، العرجى، عبدالله بن زبير اسدى، البخترى، دعبل خزاعى)،
  3. الملح و النوادر شامل مطالبى نظير: حديث رسول‌الله (المولد و الفطره)، الحجام و الرجعة، الجاحظ يهجو ابراهیم بن المهدى، الجاحظ و الامراض، و قضاء حوائج الناس است.

  وضعيت كتاب

  كتاب مشتمل بر پاورقى و توضيحاتى ارزشمندى از محقق كتاب مى‌باشد كه درباره بعضى از جملات و اعلام و اصطلاحات خاص بيان شده است. فهرست آيات قرآن و احاديث، امثال، قوافى، اعلام، قبائل و جماعات، اماكن، موضوعات و مصادر استفاده شده در حواشى، در انتهاى اثر آمده است.

  منابع مقاله

  مقدمه و متن كتاب

  وابسته‌ها