الأساس في أنساب بني‌العباس

  از ویکی‌نور
  ‏الأساس في أنساب بني العباس
  الأساس في أنساب بني‌العباس
  پدیدآورانعباسی، حسنی احمد (نويسنده)

  راغب، محمد عبدالحمید (مقدمه‌نويس) هاشم، احمد عمر (مقدمه‌نويس)

  دویدار، حسین یوسف (مقدمه‌نويس)
  ناشردار القاهرة
  مکان نشرمصر - قاهره
  سال نشر2007م
  چاپ1
  شابک977-6048-47-1
  موضوععباسیان - سرگذشت نامه - عباسیان - نسب نامه
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‎‏/‎‏ع‎‏2‎‏الف‎‏5 53/7 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  الأساس في أنساب بني‌العباس، از آثار پژوهشگر عربستانی قرن چهاردهم هجری قمری، سید حسنی بن احمد بن علی عباسی (متولد 1366ق)، به تبارشناسی عباسیان از عصر نبوی(ص) تا اوایل قرن پانزدهم هجری قمری در سراسر جهان می‌پردازد. نسب‌شناس، محمد منیر شویکی حسینی مکی دمشقی، رئیس پیشین دانشگاه الازهر، احمد عمر هاشم، استاد تاریخ اسلامی الازهر و اُمّ‌القری، حسین یوسف دویدار و استاد تاریخ اسلامی دانشکده زبان عربی قاهره، محمد عبدالحمید راغب هرکدام جداگانه بر این کتاب، تقریظ و مقدمه نوشته و اثر حاضر و نویسنده‌اش را ستوده‌اند.

  هدف و روش

  • نگارنده با بیان این نکته که پژوهش درباره عباسیان و وابستگان به عباس بن عبدالمطلب هاشمی قریشی را از بیش از 15 سال قبل، یعنی از سال 1405ق، شروع کردم و من غرق در این افکار بودم، درحالی‌که اطلاعات درباره نسب‌های بنی‌عباس، پراکنده بود، افزوده است:
  • حقیقت تلخ آن است که وقتی جستجو می‌کنیم، می‌یابیم که درباره خلفای عباسی که مشهورند، اطلاعات فراوان است، ولی دانسته‌ها درباره فرزندانشان و یا فرزندان سایر عباسیان، «تقریبا هیچ» است و من، خدا را شکر، موفق شدم بسیاری از خانواده‌های عباسی را که در جاهای گوناگون دنیا پراکنده‌اند، شناسایی کنم و البته این، قطره‌ای از دریاست و در چاپ بعدی تکمیلش می‌کنم؛ إن‌شاءالله[۱].

  ساختار و محتوا

  نویسنده کتابش را در 3 باب به‌ترتیب ذیل سامان داده است:

  1. عباس بن عبدالمطلب و فرزندانش (8 فصل).
  2. عباسیان در عربستان، مصر، اردن، یمن، سوریه و... (11 فصل).
  3. عباسیان در حضرموت، عربستان، هند، پاکستان، سوریه، ترکیه و... (6 فصل).

  مُشَجّرات

  • سید حسنی بن احمد بن علی عباسی برای ارائه بهتر مطالبش از روش «مُشَجّره‌نگاری» (نمایش درخت‌واره‌ای نسب‌ها) بهره وافری برده و تعداد 184 مشجره برای خاندان‌های گوناگون عباسی فراهم آورده است[۲].

  نمونه مباحث

  • عباسیانی که فرزندان خلیفه «المستضيءبأمرالله»، در عراق و عربستان هستند: نسلشان به «ابومحمد حسن بن مستنجد یوسف بن مقتضی محمد بن مستظهر احمد بن مقتدی عبدالله بن محمد...»، از فرزندان «عباس بن عبدالمطلب هاشمی قریشی عباسی» می‌رسد. «المستضيءبأمرالله»، سال 536ق، زاده شد و روز مرگ پدرش با او بیعت کردند[۳].

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه نویسنده، ص23
  2. برای آگاهی از فهرست این مُشَجّرات، ر.ک: متن کتاب، ص705-715
  3. ر.ک: همان، ص389

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.

  وابسته‌ها