اصول و فلسفه تعليم و تربيت

  از ویکی‌نور
  اصول و فلسفه تعليم و تربيت
  اصول و فلسفه تعليم و تربيت
  پدیدآورانشریعتمداری، علی (نويسنده)
  ناشرامير کبير
  مکان نشرایران - تهران
  سال نشر1389ش
  چاپ39
  شابک978-964-00-0182-0
  موضوعآموزش و پرورش - فلسفه - آموزش و پرورش - هدفها و نقشها
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  /‎‏ش‎‏4‎‏الف‎‏6 17 ‏LB‎‏
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  اصول و فلسفه تعلیم و تربیت، تألیف علی شریعتمداری (1302-1395ش) همان طور که از عنوان آن برمی‌آید، شامل اصول و فلسفه تعلیم و تربیت است. از دیدگاه نویسنده، فلسفه تربیتی اسلام با فلسفه تربیتی سایر مکتب‌ها متفاوت است.

  مراد از اصل در این کتاب، مفاهیم، نظریه‌ها و قواعدی است که به‌صورت قضایای نسبتاً کلی بیان شده‌اند. مفاهیم و نظریات تربیتی را می‌توان از تعالیم دینی، زندگی پیشوایان معصوم و از تحقیقات روان‌شناسان، جامعه‌شناسان و نظریات مربیان معروف استخراج نمود. فلسفه تعلیم و تربیت نیز پایه و اساس، ارکان، ماهیت، هدف، روش و محتوای آنچه را که تربیت خوانده می‌شود، روشن می‌سازد. در فلسفه تعلیم و تربیت قهراً رابطه فلسفه با تعلیم و تربیت مورد بحث قرار می‌گیرد. برای روشن نمودن ارتباط فلسفه با تعلیم و تربیت باید ابتدا مفهوم فلسفه و تعلیم و تربیت را بیان و آنگاه رابطه این دو را بررسی کرد. در فلسفه تعلیم و تربیت، مکتب‌های فلسفی یا اجتماعی و آراء تربیتی آنها نیز مورد بحث قرار می‌گیرد؛ لذا در این کتاب پاره‌ای از مکتب‌های فلسفی نیز به‌اختصار مورد بحث قرار گرفته است و نظریات تربیتی آنها ذکر شده است. در بخشی از کتاب نیز فلسفه تربیتی اسلام نیز به‌اختصار بررسی شده است[۱]‏.

  کتاب در سیزده فصل نگارش شده است. اصول تعلیم و تربیت از نظر نگارنده، مفاهیم، نظریه‌ها و قواعد نسبتاً کلی است که در بیشتر موارد صادق است و باید راهنمای مربیان، معلمان، مدیران، اولیای فرهنگ و والدین دانش‌‌آموزان در کلیه اعمال تربیتی باشد. این اصول، مبتنی بر تعالیم دینی و تحقیقات روان‌شناسی، جامعه‌شناسی، فرهنگی و نظریات مربیان بزرگ و دانشمندان تعلیم و تربیت است[۲]‏.

  فلسفه تربیتی اسلام با فلسفه تربیتی سایر مکتب‌ها از جهات مختلف تفاوت دارد. نویسنده، معتقد است ذکر خصوصیات مکتب اسلام و اندیشه‌های فلسفی و عرفانی آن و همچنین بحث درباره جنبه‌های تربیتی این مکتب الهی در کتاب کوچکی مثل کتاب حاضر ممکن نیست، ولذا به‌اختصار و به‌منظور مقایسه اندیشه‌های اسلامی با پاره‌ای از مکتب‌های فلسفی، بعضی از اصول و مبانی این مکتب و جنبه‌های تربیتی آن مورد مطالعه قرار گرفته است[۳]‏.

  پانویس

  1. ر.ک: پیشگفتار، ص9
  2. ر.ک: متن کتاب، ص11
  3. ر.ک: همان، ص229

  منابع مقاله

  پیشگفتار و متن کتاب.


  وابسته‌ها