اسلام و مسیحیت در عصر حاضر: گامی برای گفت‌وگو

  از ویکی‌نور
  اسلام و مسیحیت در عصر حاضر: گامی برای گفت‌وگو
  پرونده:NUR اسلام و مسیحیت در عصر حاضر: گامی برای گفت‌وگوJ1.jpg
  پدیدآورانمونتگمری وات، ویلیام (مؤلف)، قنبری، خلیل (مترجم)
  ناشرپژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1389
  چاپاول
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  BP 227/۳/و۲الف۵

  اسلام و مسیحیت در عصر حاضر: گامی برای گفت‌وگو، تألیف ویلیام مونتگمری وات (1909-2006م) با ترجمه خلیل قنبری، با هدف هم‌سو کردن دیدگاه‌های دو دین بزرگ توحیدی اسلام و مسیحیت در مهم‌ترین حوزه‌های مورد اختلاف کلامی و اعتقادی و تأکید بر مشابهت‌های آن‌ها تألیف شده است.

  کتاب در یک مقدمه به قلم شیخ احمد زکی، پیشگفتار نویسنده و هشت فصل به رشته تحریر درآمده است. نویسنده کتاب اسلام‌شناس معروف انگلیسی‌تبار و صاحب بیش از سی کتاب و ده‌ها مقاله در زمینه قرآن، آموزه‌های کلامی و تاریخ اسلام، علوم اسلامی و نیز مناسبات میان اسلام و مسیحیت است. خط‌مشی فکری بسیار روشن، روش علمی، رعایت انصاف و نگاهی خیرخواهانه به موضوات و مسائل ادیان و باورها و سنت‌های دین‌داران سبب شده است نام وات برخلاف جریان غالب خاورشناسی و اسلام‌شناسی غربیان، در میان محققان مسلمان به نیکی یاد شود. وات این سخن توماس مرتون را که گفته بود «مسیحی خوب کسی نیست که ادیان دیگر را رد کند، بلکه کسی است که حقیقت موجود در آن‌ها را تصدیق کرده و سپس فراتر رود» پایه اندیشه‌ورزی‌اش در این کتاب قرار داده روش‌هایی را برای نزدیک کردن دیدگاه‎‌های این دو دین توحیدی ارائه کرده است. تفسیر مثبت و همدلانه از آموزه‌های به ظاهر متضاد اعتقادی در دو دین مورد نظر یکی از آن روش‌هاست.

  در واقع دورنمای فصل‌های هشت‌گانه این کتاب این است که به نظر وات، ادیان در طول عمر تاریخی‌شان به‌طور کلی همواره با دو مشکل و چالش مواجه بوده و هستند:

  1. چالش ادیان مختلف با پدیده علم و علم‌زدگی (Scientism) و دستاوردهای علوم جدید (مشکلات بیرونی)،
  2. چالش درونی ادیان گوناگون با همدیگر به لحاظ محتوا، اصول و مبانی.

  به نظر او این هر دو مسئله سبب تضعیف جایگاه ادیان در میان دانشمندان و حتی مردم عادی شده است و لازم است صاحبان ادیان برای هر یک از این دو مسئله چاره‌اندیشی کرده و راه‌حل‌هایی را برای برون‌رفت دو دین بزرگ الاهی (اسلام و مسیحیت) از این مشکل ارائه کنند. وی برای رفع این دو مشکل نظریه‌هایی را در این کتاب ارائه می‌کند و می‌کوشد پرتوی نو بر مناسبات اسلام و مسیحیت بیفکند[۱].

  پانویس

  1. ایزانلو، رمضانعلی و همکاران، ص304-305

  منابع مقاله

  ایزانلو، رمضانعلی و همکاران، کتاب‌شناسی توصیفی ادیان (دفتر اول: مسیحیت)، مشهد، بنیاد پژوهش‌های اسلامی، چاپ اول، 1392ش.

  وابسته‌ها