اسطوره زندگی زردشت

  از ویکی‌نور
  اسطوره زندگی زردشت
  اسطوره زندگی زردشت
  پدیدآورانآموزگار یگانه، ژاله (نويسنده) تفضلی، احمد (نويسنده)
  ناشرأکادمیة العلوم البروسیانیة
  مکان نشرایران - بابل
  سال نشر1375ش
  چاپ1
  موضوعزردشت، پیامبر ایرانی - ایران - دین و اساطیر - زردشتی
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  BL 1555/آ۸،الف۵

  اسطوره زندگی زرتشت، توسط ژاله آموزگار و احمد تفضلی درباره شخصیت تاریخی زرتشت و زندگی اساطیری او نوشته شده است. مؤلفان که هر دو، زبان‌شناس و از متخصصان فرهنگ و زبان ایران باستان بوده‌اند، کوشیده‌اند تا از خلال متون مهم دینی زرتشتی، به‌ویژه پهلوی و منابع دیگری که به زندگی زرتشت اشاره کرده‌اند، دراین‌باره به بحث بپردازند.

  کتاب، علاوه بر پیشگفتار که در آن درباره شیوه تدوین آن سخن گفته شده، دارای دو بخش اصلی است. بخش نخست دربردارنده مباحثی درباره شخصیت تاریخی زرتشت، معرفی منابع و چکیده‌ای از زندگی اساطیری این پیامبر ایرانی می‌باشد. در بخش دوم، پس از شناساندن مهم‌ترین منابعی که به زندگی زرتشت اشاره کرده‌‌اند، ترجمه‌‌ای از بخش‌هایی از این متون آمده که از معتبرترین آن‌ها کتاب دینکرد است. مؤلفان به ترتیب ابتدا ترجمه سه بخش از دینکرد، یعنی دینکرد هفتم، پنجم و نهم و سپس دیگر منابع پهلوی همچون گزیده‌های زادسپرم، روایات پهلوی و وجدکرد دینی را آورده‌اند. به‌علاوه، برای ترسیم زندگی زرتشت از منظومه‌های فارسی زراتشت‌نامه و ملل‌ و نحل شهرستانی نیز استفاده شده است. شایان یادآوری است، با وجود اینکه نویسندگان، متون پهلوی را با تصحیح انتقادی نقل کرده‌اند، به اقتضای خوانندگان غیر متخصص، از ذکر جزئیات و دقایق تصحیح خودداری کرده‌اند.[۱]

  پانویس

  1. شرفایی، محسن؛ اکبری چناری، علی، ص125

  منابع مقاله

  شرفایی، محسن؛ اکبری چناری، علی، کتاب‌شناسی توصیفی ادیان (دفتر چهارم: ادیان ایران باستان)، مشهد، بنیاد پژوهش‌های اسلامی، چاپ اول، 1396.

  وابسته‌ها