اسطرلاب حق، گزیده فیه مافیه

  از ویکی‌نور
  اسطُرلاب حق، گزیدۀ فیه مافیه
  اسطرلاب حق، گزیده فیه مافیه
  پدیدآورانمولوی، جلال‌الدین محمد (نویسنده) موحد، محمدعلی (انتخاب و توضیح)
  ناشرانتشارات سخن
  مکان نشرتهران
  سال نشر1375
  چاپاول
  موضوععرفان - متون قديمي تا قرن 14

  نثر فارسي - قرن 7ق.

  مولوي، جلال الدين محمد بن محمد، 604 - 672ق. فيه ما فيه - نقد و تفسير
  کد کنگره
  BP۲۸۵/م۸ف۹۰۱۸‏

  اسطُرلاب حق، گزیدۀ فیه مافیه انتخاب و توضیح محمدعلی موحد؛ این کتاب، شامل مقدمۀ مصحح، گزیدۀ فیه مافیه و تعلیقات و توضیحات است. و از مجموعه آثاری است که با عنوان «از میراث ادب فارسی» توسط ناشر تهیه و چاپ می‌شود.

  هدف از آن آشنا گرداندن علاقه‌مندان با آثار زبان و ادب فارسی است. به نوعی که این آشنایی مقدماتی بتواند موجب انگیزۀ مطالعۀ بیشتر شود.

  مصحح در مقدمه، سیری دارد در آثار منثور مولانا و به تفصیل ویژگی‌ها، ساختار و محتوای سه کتاب مجالس سبعه(هفت خطابه)، مکتوبات و مقالات یا فیه مافیه را توضیح می‌دهد.

  متن کتاب، حدود یک چهارم کتاب فیه مافیه را در خود جای داده و مطالب آن را با اعداد یک تا صد فصل بندی نموده است. این گزیده بیشتر شامل بخش‌های منسجم، ساده و داستان‌های فیه مافیه است که بر اساس متن منقّح فروزانفر فراهم آمده است، ولی در مواردی به کتاب فیه مافیه ترجمۀ ترکی گولپینارلی هم نظر داشته و از اين بابت در ضبط برخی کلمات و عبارات تفاوت‌هایی مشاهده می‌شود. محمدعلی موحد یادآور شده که گولپینارلی در تصحیح و ترجمۀ فیه مافیه، علاوه بر نسخه‌های مورد نظر فروزانفر بر نسخه‌های معتبرتری نیز دسترسی داشته است.

  در این اثر، ضبط و تلفظ کلمات و اعلام مشخص و اصول نقطه‌گذاری و ویراستاری رعایت شده و همچنین آیات قرآن و احادیث نبوی و عبارات عربی ترجمه و در حد نیاز اعراب گذاری گردیده‌است. در بخش تعلیقات و توضیحات که به دنبال متن می‌آید لغات، ترکیبات، اصطلاحات، اسامی خاص، عبارات عربی یا دشوار و پیچیده به ترتیب شمارۀ صفحات و سطور معنی و توضیح داده شده و البته این توضیحات، بسیار مختصر، ساده و در حدّ ضرورت است.

  در پایان کتاب، فهرست تحلیلی مطالب به ترتیب حروف الفبا تنظیم شده همچنین فهرست قصه‌ها، فهرست آیات و احادیث و فهرست لغات تهیه و درج شده است.[۱]


  پانويس

  1. ر.ک: عالمی، محمدعلم، ص409-410


  منابع مقاله

  عالمی، محمدعَلَم، کتاب‌شناسی توصیفی مولانا (شامل جدیدترین تحقیقات و قدیمی‌ترین کتاب‌های مولوی پژوهی)، قم، انتشارات دانشگاه قم، 1392ش.

  وابسته‌ها