اساطیر ایرانی

  از ویکی‌نور
  اساطیر ایرانی
  اساطیر ایرانی
  پدیدآورانکارنوی، ا. جی. (مؤلف)، طباطبایی، احمد (مترجم)
  ناشرکتاب‌فروشی اپیکور
  مکان نشرایران - تبریز
  سال نشر1341
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  BL 325/آ۲ق۴

  اساطیر ایرانی، تألیف ا.جی. کارنوی با ترجمه احمد طباطبایی، به بررسی سرگذشت قوم ایرانی از آغاز پیدایش آدمی تا شهریاری لهراسب و افسانه‌هایی که در روایت‌ها و رساله‌های گوناگون درباره دلاوران ایران زمین آمده، پرداخته است.

  نویسنده، روایت‌های اسطوره‌ای را که گاه جنبه تاریخی و مذهبی داشته‌اند، در نظر گرفته، متون دینی ایرانی و آثار حماسی را که بدین مسائل پرداخته‌اند، بررسی می‌نماید.

  نوشتار، شامل هفت فصل است: در فصل‌های اول و دوم، نبردهای دو دسته خدایان و ضد خدایان در فرهنگ ایران باستان و مقایسه آن با اسطوره‌های هند و همچنین اسطوره آفرینش بر مبنای نبدهشن ذکر گردیده‌اند. بحث درباره آفرینش انسان در اسطوره‌های ایرانی و مهم‌ترین بزرگان و دلاوران از جمله کیومرث، هوشنگ و... و کارهای آن‌ها، مباحث فصل سوم می‌باشد.

  از آنجایی‌که جمشید در اسطوره‌های دینی ایران باستان، اهمیت دارد، نویسنده، فصل چهارم را به‌طور جداگانه به شرح اسطوره‌های مرتبط با او اختصاص می‌دهد. بررسی دوران شهریاران ایرانی، یعنی دوره کیانیان و ظهور زرتشت در این دوره و جایگاه این شهمردان در اسطوره‌های دینی زرتشتی مطالب مفصل فصل پنجم است. نویسنده در فصل ششم، به‌طور مختصر سرنوشت روان فرد پس از مرگ و چگونگی بهشت و دوزخ و همچنین رویدادهای مربوط به آخر زمان را در نظر می‌گیرد. آخرین فصل، شامل نتیجه‌گیری از فصل‌های گذشته می‌شود و در آن، سنجشی میان اسطوره‌های ایرانی و هندی انجام شده است[۱].

  پانویس

  1. شرفایی، محسن؛ اکبری چناری، علی، ص 252-253

  منابع مقاله

  شرفایی، محسن؛ اکبری چناری، علی، کتاب‌شناسی توصیفی ادیان (دفتر چهارم: ادیان ایران باستان)، مشهد، بنیاد پژوهش‌های اسلامی، چاپ اول، 1396.

  وابسته‌ها