ادب و اخلاق در ايران پيش از اسلام و چند نمونه از آثار آن در ادبیات عربی و اسلامی

  از ویکی‌نور
  ادب و اخلاق در ايران پيش از اسلام و چند نمونه از آثار آن در ادبیات عربی و اسلامی
  ادب و اخلاق در ايران پيش از اسلام و چند نمونه از آثار آن در ادبیات عربی و اسلامی
  پدیدآورانمحمدی ملایری، محمد (نويسنده)
  عنوان‌های دیگرادبیا‌ت‌ ایران‌ در دوره‌ سا‌سا‌نی‌ از خلال‌ آثا‌ر آن‌ در ادبیا‌ت‌ عربی‌ و اسلامی
  سال نشر1352ش
  چاپ1
  موضوعادبیات ایرانی - پیش از اسلام - تاریخ و نقد - ادبیات عربی - پیش از اسلام -- تاریخ و نقد - ادبیات پهلوی
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  BJ۱۴۱/م۳الف۴

  ادب و اخلاق در ایران پیش از اسلام و چند نمونه از آثار آن در ادبیات عربی و اسلامی، نوشته محمد محمدی، خلاصه‌ای از چند فصل از بخش اول کتاب «ادبیات ایران در دوره ساسانی از خلال آثار آن در ادبیات عربی و اسلامی» است که نویسنده آن را با هدف آشنا ساختن خواننده با کتاب‌ها و رساله‌های تربیتی و اخلاقی ایرانیان پیش از اسلام که به زبان عربی ترجمه شده و جایگاه این اثار در جهان اسلام و چگونگی تداوم‌ آن‌ها در فرهنگ اسلامی نوشته است.

  کتاب، فاقد فصل‌بندی است. نویسنده ابتدا کلیاتی را درباره انتقال آثار ساسانی به دوران اسلام و شرح مختصری درباره ادب و اخلاق در ایران باستان آورده و پس از آن، با توضیحاتی اجمالی درباره ترجمه آثار اخلاقی ایران به زبان عربی و سیر آن در فرهنگ اسلامی، مباحث خود را ادامه داده و چند کتاب یا رساله از ترجمه‌های عربی آن آثار شناسانده و برای اینکه نمونه‌هایی هم از نوشته‌های اخلاقی آن دوران در دست باشد، از کتاب‌های معرفی شده، گزیده‌ای از مطالب نیز به فارسی ترجمه گردیده است.

  رساله‌ها و کتاب‌هایی که نویسنده به معرفی آنان پرداخته عبارت‌اند از: «جاودان خرد» ترجمه عربی نامه هوشنگ، «حکم لبهمن الملک» ترجمه سخنان حکمت‌آمیز در مجلس شاه بهمن، «مواعظ آذرباد» ترجمه بخشی از اندرز آذرباد مهراسپندان، «آداب بزرگ‌مهر» ترجمه عربی پندنامه بزرگ‌مهر، «کتاب المسائل» منسوب به خسرو انوشیروان، خطابه انوشیروان، «الادب الصغیر» ترجمه‌ای از ابن مقفع‌[۱].


  پانویس

  1. شرفایی، محسن؛ اکبری چناری، علی، ص283-284

  منابع مقاله

  شرفایی، محسن؛ اکبری چناری، علی، کتاب‌شناسی توصیفی ادیان (دفتر چهارم: ادیان ایران باستان)، مشهد، بنیاد پژوهش‌های اسلامی، چاپ اول، 1396.

  وابسته‌ها