اخلاق در قرآن و سنت

  از ویکی‌نور
  اخلاق در قرآن و سنت حاوی یکصد مبحث اخلاقی
  اخلاق در قرآن و سنت
  پدیدآورانغضنفری، علی (نويسنده)
  ناشردانشکده علوم قرآنی تهران
  مکان نشرایران - تهران
  سال نشر1392ش
  چاپ1
  شابک978-600-91331-6-1
  موضوعاخلاق اسلامی - احادیث اخلاقی - قرن 14 - قرآن - اخلاق
  زبانفارسی
  تعداد جلد2
  کد کنگره
  /غ6الف3 247/8 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  اخلاق در قرآن و سنت، حاوی یک‌صد مبحث اخلاقی، کتابی است 2 جلدی که به بررسی یک‌صد موضوع اخلاقی پرداخته است. این کتاب اثر قلم علی غضنفری است.

  در بخشی از مقدمه نویسنده بر کتاب در توضیح درباره محتوای این متن چنین می‌خوانیم: بحران اجتماعى حاصله از زندگى ماشینى، از ناهنجارى‌هاى جامعه تا گسسته ‌شدن تار و پود خانواده و گسترش دنیاگزینى و زوال ملکات حسنه و ترویج رذایل و حرکت شتابان به‌سوى مدینه جاهله و دورى از مدینه فاضله به‌قدر توسعه ارتباطات، ما را به این مهم وامى‌دارد که چاره‌اى اندیشه کنیم.

  آنچه پیش روى دارید حاصل سال‌ها مطالعه و تحقیق و پژوهش در آیات و روایات و حکایات و نیز صدها کتاب و مقاله است. این مجموعه به بررسى یک‌صد موضوع اخلاقى (بخش رذائل) پرداخته و تصویرى همه‌جانبه را از هر رذیله ارائه داده ‌است. همچنین جنبه‌هاى قابل پرهیز بررسى شده و در انتها آثار وضعى رذائل بیان شده ‌است.

  گسترش موضوعات و عناوین، شاخ و برگ‌هاى عملى مباحث مطروحه، توجّه نه جنبى و حاشیه‌اى، بلکه اصیل و دقیق به آیات قرآن کریم و احادیث نبوى و علوى و ولوى و حتّى‌المقدور بیان محتواى آنها در ترجمه و پرهیز از ترجمه‌هاى تحت لفظى، از شاخصه‌هاى این نوشتار است. البته چه‌بسا در بدو امر، ظاهر برخى عناوین، اخلاقى به نظر نرسد و در زمره مباحث اعتقادى و یا تاریخى قرار گیرد، ولى سیر مباحث و گرایش عناوین، به‌سوى اخلاق عملى است؛ مضافاً اینکه همان مباحث از جهات نه‌چندان بعیدى مى‌توانند در پرونده مسائل اخلاقى جاى گیرند و حتّى عناوینى چون موضوعات مرتبط با معاد، مى‌توانند زیربناى مسائل اخلاقى شمرده شوند[۱].

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه کتاب، ج1، ص24-25

  منابع مقاله

  مقدمه کتاب.

  وابسته‌ها