اخلاق اسلامی (مبانی و مفاهیم)

  از ویکی‌نور
  اخلاق اسلامی (مبانی و مفاهیم)
  اخلاق اسلامی (مبانی و مفاهیم)
  پدیدآورانداودی، محمد (نويسنده) نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها. مرکز برنامه‌ریزی و تدوین متون درسی (تهيه کننده)
  ناشرنهاد نمايندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌‏ها. دفتر نشر معارف
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1387ش
  چاپ1
  شابک978-964-531-097-2
  موضوعاخلاق اسلامی
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  /د2الف3 247/8 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  اخلاق اسلامی (مبانی و مفاهیم)، اثر محمد داودی، تحقیق و مطالعه‌ای است پیرامون مبانی و مفاهیم اخلاق اسلامی.

  اثر حاضر، در پنج فصل، بعد از بیان کلیات و مبانی اخلاق اسلامی، بعضی از مهم‌ترین فضایل اخلاقی و راه‌های وصول به آن و شماری از رذایل اخلاقی و راه‌های اجتناب از آن را بیان نموده است[۱].

  در فصل نخست، مباحث مقدماتى اخلاق اسلامى، شامل: ضرورت و اهمیت علم اخلاق، تعریف علم اخلاق، رابطه اخلاق با علم حقوق و فقه، فلسفه اخلاق، روان‌شناسى و تعلیم و تربیت، تاریخچه علم اخلاق اسلامى و رویکردهاى مختلف در اخلاق اسلامى بررسى شده و در پایان، رویکرد مقبول کتاب در بررسى اخلاق اسلامى بیان شده است[۲].

  در جهان‌بینى اسلامى، آفرینش جهان و انسان بیهوده نبوده و خداوند هدفى داشته است که جز با اخلاقى زیستن تحقق نمى‌یابد؛ ازاین‌رو در فصل دوم، به بررسى هدفمندى انسان، هدف انسان، آیین بندگى (چگونگى دستیابى انسان به این هدف) و توانمندى او براى رسیدن به این هدف به‌عنوان مبانى اخلاق اسلامى پرداخته شده است[۳].

  نویسنده در فصل سوم، کوشیده است نخست دورنمایى از فضایل و رذایل اخلاقى را در متون اسلامى، یعنى قرآن و روایات ارائه دهد و سپس فضیلت‌هاى اخلاقى ایمانى را بیان نماید؛ ازاین‌رو ابتدا صفت‌هاى اخلاقى بیان‌شده در قرآن و روایات استخراج و دسته‌بندى شده تا تصورى نسبتاً جامع و کامل از اخلاق اسلامى به دست آید و از میان صفت‌هاى اخلاقى، به صفاتى پرداخته شده است که بیشتر با آن روبه‌رو هستیم[۴].

  صفت‌هاى اخلاقى مثبتى که مؤمن در تعامل با دیگران رعایت مى‌کند، متعددند؛ ازاین‌رو در فصل چهارم، تنها نه صفت از مهم‌ترین آنها به‌اختصار بیان شده است که برخی از آنها عبارتند از: احسان، عدل و انصاف، امر به معروف و نهی از منکر، اصلاح میان مردم، عفت و سخن نیکو گفتن[۵].

  در فصل پنجم، برخى از مهم‌ترین رذیلت‌هاى اخلاقى به‌اختصار بررسى شده است. در این فصل، نخست جایگاه و سپس مفهوم، آثار، سرچشمه‌ها و راه مبارزه با رذیلت‌ها بیان گردیده است[۶].

  در پایان هر درس، علاوه بر طرح پرسش‌های متناسب با مطالب ارائه‌شده، موضوعاتی برای پژوهش عنوان و مطالبی برای مطالعه بیشتر، در اختیار خواننده، قرار گرفته است.

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه، ص5
  2. ر.ک: متن کتاب، ص13
  3. ر.ک: همان، ص29
  4. ر.ک: همان، ص49
  5. ر.ک: همان، ص99
  6. ر.ک: همان، ص155

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.


  وابسته‌ها