ابن بسطام، عبدالله

  از ویکی‌نور
  ابن بسطام، عبدالله
  نام ابن بسطام، عبدالله
  نام‌های دیگر اب‍ن‌ب‍س‍طام‌، اب‍وع‍ت‍اب ع‍ب‍دال‍ل‍ه

  ع‍ب‍دال‍ل‍ه ب‍ن ب‍س‍طام‌

  زی‍ات‌، ع‍ب‍دال‍ل‍ه‌ب‍ن ب‍س‍طام‌

  نام پدر بسطام
  متولد قرن چهارم هجرى
  محل تولد
  رحلت
  اساتید محمد بن خلف

  خزار رازى

  على بن ابراهیم واسطى

  برخی آثار طب الأئمة علیهم‌السلام (ابن بسطام)

  طب الأئمة علیهم‌السلام (ابن بسطام، فارسی)

  كتاب أبی الجعد أحمد بن عامر الطائي من أصحاب الرضا علیه‌السلام و كتاب نثر اللئالي و كتاب الطب

  کد مؤلف AUTHORCODE02349AUTHORCODE

  عبدالله بن بسطام بن شاپور زيات نيشابورى، معروف به ابوعتاب، یکی از دو برادر از راویان بزرگ شيعه در قرن چهارم هجرى مى‌باشند.

  خاندان بسطام از روات معتبر شيعه و خاندانى اهل علم بودند كه روايات اهل‌بيت عصمت و طهارت(ع) را نقل كرده و به دست ديگر فقهاى شيعه رسانده‌اند.

  ابوالعباس بن عقده نام آنان را در کتاب رجال خود آورده است.

  آنها برای مرزبانى از مرزهاى جغرافيايى و عقيدتى اسلام به شهر قزوین سفر كردند و از ناشران علوم محمد و آل محمد(ص) در آن منطقه شدند.

  روايات آنان مورد توجه علما و فقهاى شيعه واقع شده و در مجموعه‌هاى بزرگ روايى مورد استناد قرار گرفته است.

  نجاشى درباره حسین بن بسطام به نقل از ابوعبدالله بن عياش جوهرى مى‌گوید: «حسين بن بسطام ابن شاپور زيات به همراهى برادرش ابوعتاب کتابى در علم طب نگاشته است كه داراى نكات سودمند فراوانى است. آنان در این کتاب به بيان طب از راه مواد غذايى و فوايد آن و همچنين از راه ادعيه پرداخته‌اند. حسین شخصيتى اهل علم بوده و از ادبياتى قوى برخوردار بود و قدرت شعر و خط زيبايى داشت. خداوند او را رحمت فرمايد. وى در سال 401 هجرى درگذشته است.»

  آقا بزرگ تهرانى مى‌نویسد: «حسين بن بسطام بن شاپور و برادرش ابوعتاب عبدالله بن بسطام بن شاپور صاحب کتاب طب الأئمة مى‌باشند».

  سيد‌ ‎محسن امین، صاحب کتاب ارزشمند اعيان الشيعة دراين‌باره مى‌فرمايد: «عبدالله و حسین، دو فرزند بسطام بن شاپور زيات، کتابى در طب ائمه(ع) نگاشته‌اند كه مجموعه رواياتى درباره خواص خوردنى‌ها و آشامیدنى‌ها و دعا برای رفع امراض مى‌باشد.»

  سيد‌ ‎حسن امین هم مى‌گوید: «حسين بن بسطام بن شاپور زيات و برادرش ابوعتاب عبدالله بن بسطام بن شاپور هر دو از علماى شيعه و از قدماى اصحاب مى‌باشند.آنها کتابى در علم طب به نام طب الأئمة نگاشته‌اند و در آن از جابر بن حیان از امام جعفر صادق(ع) روايت كرده‌اند».

  اساتيد

  آنان علاوه بر محضر پدرشان بسطام بن شاپور و عموهایشان زكريا و زياد و حفص بن شاپور از محضر درس شخصيت‌هاى ديگرى نيز بهره برده‌اند مانند:

  1. محمد بن خلف
  2. خزار رازى
  3. على بن ابراهیم واسطى
  4. سهل بن احمد
  5. حزير بن احمد گرگانى
  6. على بن عروه اهوازى
  7. ابوالصلت هروى
  8. اسحاق بن ابراهیم
  9. تمیم بن احمد سيرافى

  آثار

  مهم‌ترين اثر آنها طب الائمه نام دارد.


  وابسته‌ها