إسماعيل بن يحيى المزني و رسالته شرح السنة

  از ویکی‌نور
  إسماعيل بن يحيى المزني و رسالته شرح السنة
  إسماعيل بن يحيى المزني و رسالته شرح السنة
  پدیدآورانمزنی، اسماعیل بن یحیی (نويسنده) عزون، جمال (محقق)
  ناشر[بی نا]
  مکان نشر[بی جا] - [بی جا]
  سال نشر13سده
  چاپ1
  موضوعمزنی، اسماعیل‌بن یحیی،۲۶۴ - ۱۷۵ ق -- سرگذشتنامه - فقه شافعی - قرن 3ق.
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  م4 ش401 175/3 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  اسماعیل بن یحیی المزنی و رسالته شرح السنة اثری از ابو ابراهیم اسماعیل بن یحیی بن ابراهیم مزنی شافعی (175- 264ق) است. این اثر در موضوع کلام و عقاید است و توسط جمال عزون تحقیق شده است.

  نوشتار حاضر یکی از آثار کلامی اهل سنت است که نویسنده آن را براساس رویکرد فکری سلفیه به نگارش درآورده است.[۱] این رساله سومین اثر در عقاید سلفیه قلمداد شده است.[۲] نویسنده این رساله را به درخواست گروهی از مغربیان به دنبال سؤال آنها درباره باورهایش به رشته تحریر درآورده است.[۳]

  مطالب کتاب مشتمل بر مقدمه‌ای از محقق است که در آن به تفصیل از شخصیت‌شناسی نویسنده سخن به میان آمده و به جوانب مختلف زندگانی و آثار او اشاره شده است. در ادامه متن تحقیق شده رساله ذکر شده است. در این رساله مختصر به مباحث عقیدتی مختلفی پیرامون قضاء و قدر، ملائکة، حضرت آدم(ع)، اعمال اهل بهشت و جهنم، ایمان، قرآن، اجل، قبر، صفات خداوند، اطاعت از ائمه و امرا، صحابه و برخی دیگر از مسائل عقیدتی و فقهی پرداخته شده است.

  محقق علاوه بر تحقیق اثر با مقابله نسخ مختلف موجود از آن و با اصل قرار دادن نسخه موجود در کتابخانه شهید علی پاشا ترکیه به انتخاب عناوینی مناسب برای متن رساله اقدام کرده است[۴]وی همچنین در پانوشت به اختلاف عبارات در نسخ مختلف و توضیح برخی واژگان و عبارات دشوار متن پرداخته است.

  پانویس

  1. مقدمه محقق، ص29
  2. رک: همان، ص10
  3. رک: همان، ص12
  4. رک: همان، ص 49 و ص65- 66

  منابع مقاله

  مقدمه محقق.


  وابسته‌ها