أوراد الأحباب و فصوص الآداب (نسخه خطی)

  از ویکی‌نور
  أوراد الأحباب و فصوص الآداب
  أوراد الأحباب و فصوص الآداب (نسخه خطی)
  پدیدآورانباخرزی، یحیی بن احمد (نویسنده)
  ناشر[بي نا] = [بي نا]
  مکان نشر[بي جا] - [بي جا]
  چاپچاپ يکم
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  /ب2الف8 / 288 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  أوراد الأحباب و فصوص الآداب، اثر ابوالمفاخر يحيى بن احمد باخرزى (متوفای 736ق)، نواده عارف و صوفی مشهور سیف‌الدین باخزی، کتابی است به زبان فارسی در تصوف و آداب آن.

  این کتاب از مهم‌ترین کتب تصوف قرن هشتم، در زمینه سیر و سلوک باطنی صوفیان است.

  باخرزی آگاهی اهل سلوک از حقیقت و ماهیت تصوف را از دلایل تألیف این اثر می‌داند[۱] و در پی آن است که دستورالعمل جامع و کاملی از آداب صوفیه ارائه دهد[۲].

  این کتاب در دو جلد است. نخستین جلد که «اوراد الاحباب» باشد، عبارت است از شرح اوراد و عبادات و اساس امور مرید و شجره‌ی خرقه و مقامات مراقبه.

  نویسنده در بحش اول به شرح اوراد و اوقات و عبادات، اساس امور مريد (مثل جوع، سَحَر، صحت و خلوت)، شجره خرقه مشایخ، مقامات مراقبه و محجوب بودن خداوند از عقل، و در آخر این نصف اول گفته شود که این اصول و کلمات که ترجمه کرده شد از کدام کتب معتمد معتبر نقل افتاد.[۳]

  در بخش دوم کتاب که آن را «فصوص الآداب» نامیده دارای چهل فص و متضمن است بر آداب صوفیه و عقاید و اخلاق و طرز معاشرت و لباس و سماع و صحبت و شرایط شیخ و مرید و آداب خدام در انواع خدمات و حمام و آداب مسافرت و وقت سفر و آداب خلوت و اربعین و ترتیب ریاضت و مجاهدت.[۴]

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه کتاب، ص2
  2. ر.ک: قلعه دره، زهرا و دیگران، ص173
  3. ر.ک: همان، ص3
  4. ر.ک: همان، ص3

  منابع مقاله

  1. مقدمه کتاب
  2. قلعه دره، زهرا، و دیگران، برخی از آداب صوفیان بر مبنای کتاب اورادالاحباب و فصوص الاآداب و تفاوتها و شباهتهای آن با آثار پیشین،، پایگاه مجلات تخصصی نور، مجله سبک شناسی نظم و نثر فارسی (بهار ادب) فروردین 1399 - شماره 47 رتبه علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (‎16 صفحه - از 173 تا 188).

  وابسته‌ها