أنوار الفقاهة

  از ویکی‌نور
  ‏ انوار الفقاهة
  أنوار الفقاهة
  پدیدآورانکاشف‌الغطاء، حسن (نويسنده)
  ناشرمؤسسة کاشف الغطاء العامة
  مکان نشرعراق - نجف اشرف
  سال نشر1422ق
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  أنوار الفقاهة، اثر حسن‌ بن جعفر کاشف‌الغطاء (متوفی ۱۲۶۲ق) از علما و فقهای مشهور آل کاشف‌الغطاست. این اثر مشتمل بر یک دوره فقه استدلالی شیعه مشتمل بر بیشتر ابواب فقهی، به‌جز باب‌های صید و ذباحه، سبق و رمایه و حدود و دیات است[۱]‏.

  آقابزرگ تهرانی در «الذریعة 2: 437» درباره این اثر فرموده، با ذکر کتاب دیگرى که بدین نام تألیف شده، و در «مستدرک» نام آن را «أنوار الفقه» آورده، و در «روضات» نوشته که: «گویا دیده‏‌اى مانند آن را در کثرت تفریع و احاطت بنوادر فقه و استقامت در طریق استدلال ندیده باشد انتهى». و در «قصص: 148» می‌فرماید: «از جمله فتاواى او این است که غلیان کشیدن مفطر صوم نیست، و عبارتش این است: لا بأس بدخان التنباک انتهى»[۲]‏.

  در این طبع، انوار الفقاهة در بیست‌وچهار جلد منتشر شده است. در طبع دیگری مرکز احیای آثار اسلامی، تصحیح این اثر را مدت ده سال به دست گرفت که سرانجام در ده مجلد به چاپ رساند. این مرکز، با همکاری مجموعه‌ای از محققان خود، ابتدا بیش از یکصد نسخه خطی از کتاب انوار الفقاهه یا تصویر آن را در کتابخانه‌های ایران و عراق، شناسایی و سپس، هیجده اثر را از میان این نسخ برای کار تصحیح آن انتخاب کرد که برخی، دستخط خود مؤلف بودند[۳]‏.

  در طبع بیست و چهارجلدی، جلد اول کتاب به مبحث «طهارت» اختصاص یافته است. مباحث و احکام فقهی «طهارت» با ذکر معنای لغوی و اصطلاحی طهارت آغاز شده است. سپس احکام وضو و تیمم و غسل و احکام میاه و غسل‌ها و مطهرات و نجاسات و احکام آن‌ها ذکر شده است. دیگر جلدهای کتاب عبارتند از:

  پانویس

  1. ر.ک: مدخل، جلد2، ص2؛ امین، سید محسن، جلد 5، ص37
  2. ر.ک: حبیب‌‏آبادى، محمدعلی، جلد1، ص123
  3. ر.ک: سایت تبیان

  منابع مقاله

  1. مدخل و متن کتاب.
  2. امین، سید محسن، أعیان الشيعة، بیروت، دارالتعارف للمطبوعات، 1403ق.
  3. حبیب‌‏آبادى، محمدعلی، «مكارم الآثار در احوال رجال دوره قاجار»، اصفهان، ‏نفائس مخطوطات اصفهان، چاپ اول، 1364ش.
  4. سایت تبیان.

  وابسته‌ها