أعلام في التراث الصوفي من آل بيت النبي(ص)

  از ویکی‌نور
  أعلام في التراث الصوفي من آل بيت النبي(ص)
  أعلام في التراث الصوفي من آل بيت النبي(ص)
  پدیدآورانشحاده ردایده، احمد حسن (نویسنده)
  ناشردار الکتاب الثقافي دار الکتب العلمية
  مکان نشراردن - اربد لبنان - بیروت
  سال نشر1426ق. = 2005م.
  چاپچاپ یکم
  شابک2-7451-5073-1
  موضوععارفان تصوف
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏‎‏/‎‏ر‎‏4‎‏الف‎‏6 / 278 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  أعلام في التراث الصوفي من آل بيت النبي(ص)، اثر احمد حسن شحاده ردایده، کتابی است در شرح حال سه تن از بزرگان و اعلام طریقه درقاویه.

  نویسنده، معتقد است که اهل میراث محمدی از اهل ولایت کامله، در نزد خداوند دارای شأن و مقام والایی بوده و کمترین انصاف در حق ایشان، آن است که به نگارش سیره و آثارشان پرداخته شود تا بدین وسیله، اقوال و اعمال خوبشان، الگویی برای سایر مؤمنین و نمونه‌ای برای سیر و سلوک معنوی باشد. بدین منظور وی در این کتاب، به شرح حال و بررسی زندگانی سه تن از علما و بزرگان طریقه علویه درقاویه شاذلیه پرداخته است. مطالب کتاب در سه باب تنظیم شده و هر باب به شرح حال یکی از این افراد، اختصاص داده شده است[۱].

  این افراد به‌ترتیب عبارتند از:

  1. امام ابوالحسن علی شاذلی حسینی بن عبدالله بن عبدالجبار بن تمیم بن هرمز بن حاتم بن قصی بن یوسف بن یوشع بن ورد بن ابی‌بطال علی بن احمد بن محمد بن عیسی بن ادریس بن عمر بن ادریس. وی در سال 593ق، در بلاد مغرب الاقصی (مراکش)، در قریه‌ای به نام «غمار»، در نزدیکی شهر سبته به دنیا آمد و در شوال 656ق، در حین سفر حج، دار فانی را وداع گفت[۲].
  2. ابوالمعالی محمد عربی بن احمد درقاوی، که از سادات و اشراف بوده و بعد از سال 1159ق/ 1746م، در قبیله بنی‌زروال، دیده به جهان گشود و در شب سه‌شنبه، در سال 1239ق/ 1823م، در سن هشتاد سالگی، دار فانی را وداع گفت[۳].
  3. شیخ حاج مصطفی عبدالسلام فیلالی، در سال 1307ق/ 1888م، به دنیا آمد و در سال 1986م، درگذشت[۴].

  نویسنده در هر مورد، ابتدا به بیان نسب فرد مورد نظر پرداخته و سپس، ولادت و وفات او را مورد بررسی قرار داده و پس از آن، به بیان جنبه‌های مختلف زندگی شخصی، معنوی و اجتماعی وی، پرداخته است.

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه، ص7
  2. ر.ک: متن کتاب، ص29
  3. ر.ک: همان، ص160
  4. ر.ک: همان، ص280

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.

  وابسته‌ها