أضواء علی الفرق و المذاهب الإسلامية

  از ویکی‌نور
  أضواء علي الفرق و المذاهب الإسلامية
  أضواء علی الفرق و المذاهب الإسلامية
  پدیدآورانبصری، ابو مصعب (نويسنده)
  عنوان‌های دیگر«دراسة تاریخیة، عقائدیة، فقهیة في الفرق و المذاهب الإسلامیة»
  ناشرالشريف الرضي
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1377ش - 1419ق
  چاپ1
  شابک964-6046-12-6
  موضوعاسلام - فرقه‎‌‌ها
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  6الف 6ب 236 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  أضواء علی الفرق و المذاهب الإسلامية، اثر ابومصعب بصری، مطالعه و پژوهشی است تاریخی، اعتقادی و فقهی پیرامون فرق و مذاهب اسلامی.

  اثر حاضر، کتابی است علمی، تاریخی و فرهنگی که در آن به بررسی و تحلیل مهم‌ترین فرقه‌های اسلامی در اصول اعتقادی و مهم‌ترین مذاهب اسلامی که تاکنون موجود و زنده‌اند، در فروع دین، پرداخته شده است[۱].

  برخی از مهم‌ترین ویژگی‌ها و خصوصیات کتاب که دربردارنده روش کار نویسنده نیز بوده و نشانگر محتوا و ساختار کتاب است، به شرح زیر می‌باشد:

  الف)- از جنبه فنی: سیر بحث و ارائه مباحث و موضوعات، به‌ترتیب زیر می‌باشد: مقدمه، تمهید، سه باب، خاتمه، منابع و مآخذ و فهرست‌ها.

  ب)- از جنبه روش‌شناختی:

  1. در تمهید، تحقیق و پژوهش، حول تقسیم امت اسلامی به فرق و گروه‌ها (چنان‌که در حدیث شریف نبوی آمده است) و شناسایی و معرفی فرقه ناجیه از نظر قرآن و روایات بوده و به دنبال آن، به ذکر و بررسی علل پیدایش فرقه‌های اسلامی، پرداخته شده است.
  2. در باب اول، به بررسی و معرفی مهم‌ترین فرق اسلامی در اصول اعتقادی، پرداخته شده است که عبارتند از: خوارج، معتزله، اشاعره و شیعه. همچنین در این باب، اشاره‌ای گذرا به برخی از فرق فرعی که از این فرقه‌های اصلی منشعب شده‌اند گردیده، ولی به علت عدم وجود فایده خاص و انقراض آنها در زمان حاضر، به‌صورت مفصل بدان‌ها پرداخته نشده است؛ به‌جز فرقی مانند زیدیه و اسماعیلیه که هنوز دارای پیروانی بوده و به حیات خود ادامه داده‌اند. علاوه بر این، در این باب، به‌صورت مفصل، به مهم‌ترین نظریات و شبهات مطرح‌شده پیرامون نحوه شکل‌گیری تشیع پرداخته شده و این نظریات، مورد نقد و مناقشه قرار گرفته است.
  3. باب دوم، به بحث پیرامون مهم‌ترین مذاهب بزرگ اسلامی در فروع دین پرداخته شده و شرح حالی از ائمه این مذاهب، که عبارتند از ابوحنیفه، مالک، شافعی، احمد بن حنبل و امام جعفر صادق(ع)، در اختیار خواننده قرار گرفته است. همچنین در این باب، به‌صورت مختصر، به روش‌های اجتهاد و طریقه استنباط احکام شرعی فرعی در هریک از این مذاهب، پرداخته شده است.
  4. باب سوم، به بررسی و معرفی وهابیت و چگونگی تأسیس این فرقه پرداخته شده و به مهم‌ترین عقاید و مصادر فکری ایشان، اشاره شده است[۲].

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه، ص9
  2. ر.ک: همان، ص9-10

  منابع مقاله

  مقدمه کتاب.


  وابسته‌ها