أضواء البیان فی ایضاح القرآن بالقرآن

  از ویکی‌نور
  أضواء البيان في إيضاح القرآن بالقرآن
  أضواء البیان فی ایضاح القرآن بالقرآن
  پدیدآورانشنقیطی، محمدامین (نویسنده) خالدی، محمد عبدالعزیز (مصحح)
  عنوان‌های دیگردفع ايهام الاضطرب عن آيات الکتاب، رساله منع جواز المجاز في المنزل للتعبد و الاعجاز
  ناشردارالکتب العلمية
  مکان نشرلبنان - بيروت
  سال نشر1427ق. = 2006م.
  چاپسوم
  موضوعتفاسير اهل سنت - قرن 14، تفاسير - قرن
  زبانعربی
  تعداد جلد10
  کد کنگره
  ‏ ‎‏/‎‏ش‎‏9‎‏الف‎‏69 / 98 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  أضواء البيان في إيضاح القرآن بالقرآن، تألیف محمد_امین بن محمد مختار شنقیطی (متوفی 1393ق)، از جمله تفاسیر مهم اهل سنت است که به شیوه قرآن به قرآن و از دیدگاه مذهب سلفیه به رشته تحریر درآمده است. تحقیق آیات و احادیث کتاب توسط محمد عبدالعزیز خالدی انجام شده است.

  این کتاب در هفت جلد نگاشته شده و پس از فوت مؤلف، شاگردش عطیه محمد سالم در دو جلد دیگر تفسیر استادش را به پایان رسانده است[۱]‏. جلد دهم مشتمل بر دو کتاب «دفع ایهام الاضطراب عن آیات الکتاب» و «منع جواز المجاز فی المنزل للتعبد و الاعجاز» است که هر دو از شنقیطی است[۲]‏. دو کتاب اخیر، در حقیقت ارتباطی به تفسیر اضواء البیان ندارد و کتب جداگانه‌ای هستند. کتاب اول مشتمل بر بررسی قرآن کریم از ابتدا تا انتهاست[۳]‏. در کتاب دوم نیز در چهار فصل موضوع مجاز در قرآن کریم مطرح شده است[۴]‏.

  شیوه مؤلف در تفسیر اضواء البیان عموماً به این صورت است که در شرح معنای آیه و یا برای تأیید یا ترجیح یکی از وجوه و آراء تفسیری ذیل آیه، با عباراتی نظیر «بینه فی مواضع اخر» به آیات با مضمون مشابه در سوره‌های دیگر استناد کرده و از آنها به‌عنوان شاهد استفاده می‌کند[۵]‏.

  پانویس

  1. ر.ک: مستفید، حمید رضا؛ وجدانی، نسرین؛ ص173
  2. ر.ک: مقدمه ناشر، ص3
  3. ر.ک: جلد دهم، ص235-5
  4. ر.ک: همان، ص238
  5. ر.ک: مستفید، حمید رضا؛ وجدانی، نسرین؛ ص174-173

  منابع مقاله

  1. مقدمه و متن کتاب.
  2. مستفید، حمید رضا؛ وجدانی، نسرین، «بررسی و تحلیل جایگاه سیاق در تفسیر اضواء البیان فی ایضاح القرآن بالقرآن»، تحقیقات علوم قرآن و حدیث، پاییز 1399، شماره 47، ص171 تا 196.

  وابسته‌ها