أصول الفقه (ابوالنور زهیر)

  از ویکی‌نور
  أصول الفقه(زهیر، محمد أبو النور)
  أصول الفقه (ابوالنور زهیر)
  پدیدآورانزهیر، محمد أبوالنور (نويسنده)
  ناشرالمکتبة الأزهرية للتراث
  مکان نشرمصر - قاهره
  سال نشر13سده
  چاپ1
  موضوعاصول فقه اهل سنت - قرن 14ق.
  زبانعربی
  تعداد جلد4
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  أصول‌الفقه نوشته محمد ابوالنور زهیر(1327-1407ق) حاشیه‌ای است بر «نهایة‌ السؤل» شرح اسنوی(۷۰۴-۷۷۲ق) بر «منهاج‌ الوصول» بیضاوی(متوفای 695 یا 691 یا 685ق- تبریز) که توسط مؤلف، طی چهار سال و در چهار جلد، در دانشکده شریعت و قانون دانشگاه الأزهر، تدریس شده است.

  این کتاب، مرجعی است برای هر استاد علم اصول، بلکه هر علم دیگر که خواسته باشد، علم خود را حفظ کند یا کلام علوم نقلی و عقلی را به‌صورت دقیق، عمیق، شگفت‌انگیز و عالی بفهمد.

  شامل همه مباحث اصول است، بعد از توضیح محل بحث، ادله را مشخص کرده، آرا، قائلین و گروه‌ها و مناقشات آن‌ها را آورده و وجه راجح را ترجیح داده است؛ خلاف لفظی و معنوی را مطرح و موضع خلاف و ثمره آن را بیان کرده است، اثری که مؤلف، در دهه پنجاه قرن بیستم میلادی در دانشگاه، تدریس نموده است.

  عنوان‌بندی مناسب، دسته‌بندی مطالب و اقوال و بیان صریح و مشخص اشکال‌ها و پاسخ‌ها و نتیجه‌گیری لازم از خصوصیات این متن آموزشی است.

  شیخ ابوالنور، از جماعتی عادل و از فرزندان اوائل قرن چهاردهم هجری است که نقل کلام پیشینیان را در هر علمی از علوم برعهده دارند آن‌هم به زبانی که دانشجویان این زمان، آن را بفهمند و درعین‌حال، مضمون آن، حفظ شده باشد.[۱]

  مؤلف می‌نویسد:

  بسیاری از اساتید دانشگاه و دانشجویان بعد از این‌که بعضی از مکتوبات من را در اصول فقه دیدند؛ به نظرشان آمد که آن‌ها سبب شده‌اند که مطالب صعب، آسان شود و دانشجویانی که از اصول، هیچ طعم و لذتی نبرده بودند از آن لذت ببرند؛ پس اصرار کردند که من با اسلوبی روشن و عباراتی آسان، کتابی در اصول فقه بنویسم که باعث اقبال به این فن شود درحالی‌که سینه‌ها گشاده و قلب‌ها منبسط باشند تا از این علم بهره‌مند شده و هدف آن را درک کنند و من هم قبول کردم و با توکل بر خدا، کتاب حاضر را نوشتم..[۲]

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه، ص3
  2. ر.ک: مقدمه مؤلف، ص7

  منابع مقاله

  1. مقدمه
  2. مقدمه مؤلف

  وابسته‌ها