أصول الفقه المسمی إجابة السائل شرح بغية الأمل

  از ویکی‌نور
  أصول الفقه: المسمى إجابة السائل شرح بغية الآمل
  أصول الفقه المسمی إجابة السائل شرح بغية الأمل
  پدیدآورانسیاغی، حسین (محقق)

  اهدل، حسن محمد (محقق)

  صنعانی، محمد بن اسماعیل (نویسنده)
  عنوان‌های دیگرالمسمى إجابة السائل شرح بغية الآمل منظومة الکافل المسماة بغية الآمل. شرح
  ناشرمؤسسة الرسالة
  مکان نشرلبنان - بيروت
  سال نشر1988م.
  چاپچاپ اول
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  8م 8الف / 156/5 BP ‏
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  أصول الفقه المسمی إجابة السائل شرح بغية الأمل، اثر امام محدث محمد بن اسماعیل امیر صنعانی (متوفی 1182ق)، کتابی است در اصول فقه که با تحقیق حسین بن احمد سیاغی و حسن محمد مقبولی اهدل به چاپ رسیده است.

  بدرالدین محمد بن یحیی بن احمد بن محمد بن موسی، ملقب به بهران، منظومه «الکافل» را که مسمی به «بغية الآمل» است، در دانش اصول فقه، می‌سراید، سپس اسماعیل بن محمد بن اسحاق، شرحی نفیس و بسیط بر آن می‌نگارد و آن را بر صاحب منظومه عرضه می‌کند و با افزودن نظرات ناظم بر آن و پاره‌ای پیرایش‌ها، آن را «الفواصل شرح بغية الآمل» می‌نامد. پس از وفات شارح، برخی از طلاب علم از جناب صنعانی درخواست می‌کنند که وی شرح مزبور را مختصر نماید و قوی‌ترین دلیل‌های مسئله را ذکر کند و عبارت را توضیح دهد و به ذکر ادله مختار و نظرات و اقوال مورد پسند صاحب‌نظران اکتفا نماید. جناب صنعانی درخواست یادشده را اجابت نموده و حاصل کار خود را «إجابة السائل شرح بغية الآمل» می‌نامد[۱].

  وی در هر بخش، یک یا چند بیت از منظومه را ذکر کرده و در ذیل آن به شرح و تحلیل پرداخته است. در این میان، گاه برای روشن شدن مطلب، ناچار گردیده که نقش اعرابی برخی از واژه‌های بیت را نیز خاطرنشان نماید.

  جناب حسین بن احمد سیاغی، با مراجعه به کتاب «البدر الطالع»، شرح حال مؤلف، ناظم و شارح را تلخیص نموده و آنها را در آغاز کتاب، به‌ترتیب ارائه نموده است.

  وضعیت کتاب

  توضیحات محققین در پاورقی‌ها درج گردیده و در آنها، علاوه بر ذکر منابع[۲] و ارائه شرح حال مختصری از اعلام مذکور در متن[۳]، به تشریح و توضیح برخی از واژگان و عبارات مشکل شرح، پرداخته شده است[۴].

  فهرست مطالب، در انتهای کتاب آمده است.

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه مؤلف، ص17
  2. ر.ک: پاورقی، ص26
  3. ر.ک: همان، ص32
  4. ر.ک: همان، ص34

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.

  وابسته‌ها