أصول التخريج و دراسة الأسانيد

  از ویکی‌نور
  أصول التخريج و دراسة الأسانيد
  أصول التخريج و دراسة الأسانيد
  پدیدآورانطحان، محمود (نويسنده)
  ناشردار القرآن الکريم
  مکان نشرلبنان - بیروت
  سال نشر1401ق - 1981م
  چاپ2
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  /ط3الف6 106 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  أصول التخريج و دراسة الأسانيد، اثر محمود طحان، کتابی است در شرح مشهورترین طرق تخریج حدیث، طریقه اخراج ترجمه راویان و روش حکم بر حدیث و بیان مراتب آن که دربردارنده قواعدی است که می‌تواند در آسان‌سازی شناخت موضع و جایگاه احادیث نبوی از مصادر اصلی، برای طلاب علوم دینی، مؤثر باشد.

  یکی از اموری که باعث اهمیت کتاب می‌شود، آن است که این اثر، نخستین کتابی است که به‌صورت مستقل، در زمینه مباحث نظری دانش تخریج، تألیف شده است[۱].

  نویسنده در این کتاب، بسیاری از مصادر حدیثی و علوم حدیثی را به‌طور اجمال و به‌مناسبت‌های مختلف، شناسایی و معرفی کرده و انگیزه خویش از نگارش کتاب را دور شدن جامعه علمی از کتاب‌های حدیث و علوم حدیث، عنوان نموده است[۲].

  موقعیت علمی مؤلف، ساختار کتاب، مطالب و نکات علمی، خصوصیات ظاهری کتاب (مانند مقدمه و خاتمه) و انتشار آن به‌صورت گسترده که دال بر رویکرد و توجه جامعه علمی به آن است، حاکی از اعتبار کتاب در دانش تخریج است[۳].

  نویسنده، کتاب را با خطبه‌ای شروع کرده و پس از ذکر برخی مباحث پیش‌نیاز با عنوان مقدمه، در مرحله بعد، مطالب خود را در دو بخش «طرق التخريج» و «دراسة الأسانيد و الحكم علی الحديث» بیان کرده و با «خاتمه» آن را به پایان رسانده است[۴].

  بخش اول کتاب، در پنج فصل تنظیم شده که هر فصل، به یکی از طرق تخریج حدیث اختصاص یافته است. نویسنده، معتقد است طرق تخریج به انحصار عقلی و دلیل استقرای عملی که انجام گرفته، منحصر در همین پنج روش است[۵].

  بخش دوم، به مباحث سندی و حکم بر حدیث اختصاص یافته است که به سه فصل، تقسیم می‌شود. در فصل اول، در ذیل یک مقدمه، به تعریف «دراسة الأسانيد» و «الحكم علی الحديث» پرداخته شده است[۶]. در فصل دوم، انواع کتاب‌های تألیف‌شده در رجال معرفی گردیده[۷] و فصل سوم، به توضیح مراحل دراسة الأسانيد اختصاص یافته است[۸].

  پانویس

  1. ر.ک: محمودی عباس؛ خدامیان آرانی، علی‌اکبر، ص93
  2. ر.ک: همان، ص95
  3. ر.ک: همان
  4. ر.ک: همان
  5. ر.ک: همان، ص96
  6. ر.ک: همان، ص101
  7. ر.ک: همان
  8. ر.ک: همان، ص102

  منابع مقاله

  محمودی، عباس؛ خدامیان آرانی، علی‌اکبر، «کتاب‌شناسی تحلیلی «أصول التخريج و دراسة الأسانيد»»، پایگاه مجلات تخصصی نور، آینه پژوهش، مرداد و شهریور 1396- شماره 165.


  وابسته‌ها