أسرار التوحيد في مقامات الشيخ أبي‌سعيد (ترجمه قندیل)

  از ویکی‌نور
  أسرار التوحيد في مقامات الشيخ ابي سعيد (ترجمه قندیل)
  أسرار التوحيد في مقامات الشيخ أبي‌سعيد (ترجمه قندیل)
  پدیدآورانمحمد بن منور (نویسنده)

  قندیل، اسعاد عبدالهادی (مترجم)

  جمعه، بدیع محمد (مقدمه‌نویس)
  عنوان‌های دیگراسرار التوحيد
  ناشرالمجلس الأعلي للثقافة
  مکان نشرمصر - قاهره
  سال نشر2007م.
  چاپچاپ یکم
  موضوعنثر فارسی - قرن 6ق.

  ابو سعید ابو الخیر، 357 - 440ق.

  تصوف
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏‎‏/‎‏الف‎‏25‎‏ ‎‏م‎‏3‎‏ ‎‏1386 / 278/8 BP

  أسرار التوحيد في مقامات الشيخ أبي‌سعيد، ترجمه عربی اسرار التوحید است که توسط خانم اسعاد عبدالهادى قندیل به‌عنوان رساله فوق لیسانس، زیر نظر دکتر ابراهیم امین شواربی، انجام شده و بدیع محمد جمعه در اول کتاب، مطالبی را بیان کرده‌اند.

  اصل کتاب، به زبان فارسی و از محمد بن منور بن ابی‌سعید بن ابی‌طاهر بن ابی‌سعید ابی‌الخیر (قرن ششم ق)، نواده ابوسعید ابوالخیر، درباره زندگى‌نامه عارف بزرگ، ابوسعید بن ابى‌الخیر میهنى (۳۵۷ -۴۴۰ق) است.

  این کتاب علاوه بر زندگى‌نامه شیخ، مشتمل است بر دانستنی‌های باارزشی از رسوم، عادات، اجتماعات و تشکیلات صوفیه و نیز بسیاری از مفاهیم حقیقی بعضی از اصطلاحات این گروه مثل: خلوت، زاویه، ریاضت، مراقبت، سماع، رقص، خرقه، مرقع، وجد، حال، قبض و بسط و توصیف انواع ریاضت‌ها، مجاهدات، آداب سلوک و مقاماتش و شرط‌هایی که بین شیخ و مرید باید باشد و طریق شیخ در تأدیب مریدان و نوع ارتباط با آنها و نظام زندگی در خانقاه‌ها[۱].

  خانم اسعاد قندیل، در تعریب این اثر، التزام کامل به دقت در ترجمه و اختیار اسلوب سالم عربی‌ای که قادر باشد فکر نویسنده فارسی را به هر خواننده عرب‌زبانی که به این اندیشه محکم صوفیانه اهتمام می‌ورزد، منتقل کند، داشته است؛ لذا این ترجمه، ترجمه‌ای محکم و قوی درآمده ‌است[۲].

  کتاب اسرار التوحید از مصادر اساسی تصوف است که عطار در «تذکرة الأولیاء»، و نیز عبدالرحمن جامى در «نفحات الأنس» و دیگرانی که در زمینه تصوف نوشته‌اند، بر آن اعتماد کرده‌اند[۳].

  پانویس

  1. ر.ک: تصدیر، ص5-6
  2. ر.ک: همان، ص6
  3. ر.ک: همان

  منابع مقاله

  تصدیر بدیع محمد جمعه.

  پانویس


  منابع مقاله

  مقدمه کتاب.

  وابسته‌ها