أديان العرب قبل الإسلام و وجهها الحضاري و الإجتماعي

  از ویکی‌نور
  أديان العرب قبل الإسلام و وجه‌ها الحضاري و الإجتماعي
  أديان العرب قبل الإسلام و وجهها الحضاري و الإجتماعي
  پدیدآورانداود، جرجس داود (نويسنده)
  ناشرمجد (المؤسسة الجامعیة للدراسات و النشر و التوزیع)
  مکان نشرلبنان - بیروت
  سال نشر1425ق - 2005م
  چاپ3
  شابک-
  موضوعاعراب - دین - پیش از اسلام - بتها - تمدن عربی - عربستان - آداب و رسوم - پیش از اسلام - عربستان - پیش از اسلام - عربستان - تاریخ - پیش از اسلام - عربستان - دین - پیش از اسلام - قبایل و نظام قبیله‌ای - عربستان
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  /‎‏د‎‏2‎‏الف‎‏4‎‏ 1685 ‏BL‎‏
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  أديان العرب قبل الإسلام، نوشته جرجس داود داود، نویسنده مسیحی معاصر است که در یک جلد، به بررسی اعتقادات عرب، قبل از ظهور اسلام و آثار اجتماعی و تمدنی آنها می‌پردازد.

  کتاب از ساختار مناسب و منضبطی برخوردار است. نویسنده در پنج باب، مباحث خود را آورده است که مطالب هر باب نیز در چند فصل آمده است. وی ابتدا به‌صورت اجمال به جغرافیای عرب جاهلی و اینکه با چه گروه‌هایی مرتبط بوده‌اند، اشاره می‌کند. تمدن آشوری‌ها، سومری‌‌ها، بابلی‌ها، حبشی‌ها، کلدانی‌ها، ایرانیان و رومیان و یونانی‌ها، از جمله تمدن‌هایی بودند که اعراب جاهلی با آنها ارتباط داشتند. همچنین 12 دولت قبل از اسلام در شبه‌جزیره عربستان شکل گرفته که مؤلف آنها را ذکر کرده و میراث دینی و تمدنی این گروه‌ها را برای اعراب، بیان می‌کند[۱].

  وی در باب دوم ضمن تعریف دین و جاهلیت و توحید و شرک، گروه‌های موحد، مانند حنیفیه و یهود و نصاری و در باب‌های بعدی گروه‌های مشرک، یعنی بت‌پرستان و وثنیون و ستاره‌پرستان و پرستندگان جن و ملائکه و معبودهای دیگر را معرفی می‌کند.

  از دیدگاه مؤلف هرکدام از این گروه‌ها آثار خود را بر تمدن عرب جاهلی و فرهنگ و جامعه آن گذاشته‌اند و می‌توان آنها را در میان جامعه عرب، مشاهده کرد؛ مثلا بنای کعبه و حج و مراسم آن، از آثار حنیفیون و یادگار ابراهیم و اسماعیل است[۲] و یا داستان‌های عهد عتیق مانند قصه خلقت و آفرینش انسان را از نصاری شنیده بودند[۳].

  پانویس

  1. ر.ک: متن کتاب، ص10-131
  2. ر.ک: همان، ص155-209
  3. ر.ک: همان، ص275

  منابع مقاله

  متن کتاب.

  وابسته‌ها