أخبار في النحو

از ویکی‌نور
أخبار في النحو
NUR75480J1.jpg
پدیدآورانمقری، عبدالواحد بن عمر (نويسنده) دالی، محمد‌احمد (محقق)
ناشرالجفان و الجابی للطباعة و النشر
مکان نشر[بی جا] - [بی جا]
سال نشر1413ق - 1993م
چاپ1
زبانعربی
تعداد جلد1
نورلایبمطالعه و دانلود
کتابخوانمطالعه و دانلود

أخبار في النحو، نوشته ابوطاهر عبدالواحد بن عمر بن ابی‌هاشم (349-۲۸۰ق) مقری، محدث و نحوی بغدادی در قرن سوم و چهارم هجری قمری و شاگرد ابن درستویه است که با تحقیق و پاورقی‌های محمد احمد رابی چاپ شده است. این کتاب حاوی اخباری است که نویسنده از استادهایش در زبان عرب، به‌ویژه علم نحو گزارش کرده است. محقق در مقدمه‌اش شرحی درباره نویسنده، استادها و شاگردانش آورده است. همچنین پاورقی‌های کوتاهی به‌همراه شرح حالی از راویان کتاب درج کرده است[۱].‏

این کتاب، ‌با عنوان‌های گوناگونی از آن یاد شده است؛ در نسخه بودلیانا با عنوان «أخبار في النحو»، در نسخه دارالکتب الظاهریه با عنوان «الحث علی تعليم النحو» و با عنوان «فضل النحو و الحث علی تعلمه» و در نسخه دارالکتب المصریه با عنوان «أخبار النحويين» ارائه شده است. محقق عنوان «أخبار في النحو» را دقیق‌تر و درست‌تر از عناوین دیگر می‌داند[۲].

محتوای این کتاب، بیست‌وپنج روایت است که نویسنده از اساتید خویش روایت کرده است. این روایت‌های بیست‌وپنج‌گانه دربردارنده مضمون‌هایی از این دستند: نخستین کسی که دانش نحو را بنیان نهاد با ذکر اولین دسته نحویان؛ ترغیب به آموختن دانش نحو؛ قصیده کسایی درباره نحو؛ لحن و کراهت آن و...[۳]‏.

پانویس

  1. ر.ک: مقدمه، ص‌5
  2. ر.ک: همان، ص‌20
  3. ر.ک: همان، ص‌22

منابع مقاله

مقدمه.

وابسته‌ها