أحكام الصلاة (شريعت اصفهانی)

  از ویکی‌نور
  احکام الصلاة
  أحكام الصلاة (شريعت اصفهانی)
  پدیدآورانشریعت اصفهانی، فتح‌‎الله بن محمدجواد (نویسنده) سبحانی تبریزی‏، محمد حسین (محقق)
  عنوان‌های دیگربحث آیت‌الله شیخ الشریعه الاصفهانی
  ناشرمکتبة الإمام أمیرالمؤمنين علي(ع) العامة
  مکان نشراصفهان - ایران
  سال نشر1362 ش
  چاپ1
  موضوعفقه جعفری - قرن 14 نماز
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏186‎‏ ‎‏/‎‏س‎‏2‎‏الف‎‏3‎‏
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  أحكام الصلاة تألیف فتح‌الله بن محمد جواد مشهور به شيخ الشريعة اصفهانى از فقهاى بزرگ شيعه در قرن چهاردهم هجرى قمرى و از علماى بزرگ حوزه علمیه نجف اشرف و متوفاى سال 1339 هجرى قمرى، در موضوع احکام نماز

  شيوه نگارش

  اين کتاب به سبک ديگر كتب فقهى استدلالى علماى شيعه نگاشته شده است. يعنى با استناد به آيات قرآن، روايات معتبر، نظرات فقهاى شيعه و ادله آنها، بررسى آن ادله و طرح نظر صحيح و ادله آن مى‌باشد. در این کتاب به نظرات شيخ صدوق، سيد‌ ‎مرتضى علم الهدى، شيخ طوسى، ابن جنيد، محقق حلى، ابن ادريس حلى، علامه حلى، و ديگر فقهاى شيعه اشاره شده است.

  ارزش و اعتبار کتاب

  اين کتاب منبعى خوب برای آشنايى با سبک و عنوان‌هاى درس خارج فقه کتاب الصلاة حضرت آیت‌الله شيخ الشريعة اصفهانى مى‌باشد و همچنين منبعى معتبر برای آشنايى با ديدگاه‌هاى فقهى و فتاواى شرعى و استدلالهاى علمى آن استاد بزرگ حوزه علمیه نجف اشرف مى‌باشد.

  تقريرات درس خارج فقه

  اين کتاب تقريرات درس خارج فقه، کتاب الصلاة، شيخ الشريعة اصفهانى مى‌باشد كه در حوزه علمیه نجف اشرف برگزار گرديده است. مقرر این درسها نيز شاگرد برجسته ايشان، آیت‌الله محمدحسین سبحانى تبريزى پدر حضرت آیت‌الله جعفر سبحانى از علماى بزرگ حوزه علمیه قم مى‌باشد. سبک نگارش تقريرات درسهاى خارج فقه و اصول از سبک‌هاى زيبايى است كه مختص حوزه‌هاى علمیه شيعه در قرن اخير مى‌باشد. در این شيوه یک يا چند تن از شاگردان برجسته یک استاد، تمام جلسات درس را مى‌نویسند و آنرا منظم و به صورت کتابى زيبا و قابل استفاده برای عموم در مى‌آورند. و گاها آنرا به تأييد حضرت استاد نيز مى‌رسانند. از مزاياى این سبک جاودانى كردن جلسات درس استاد مى‌باشد به شكلى كه آيندگان نيز بتوانند از جلسات درس بهره ببرند. از مزاياى ديگر تقريرات درسهاى خارج این است كه مطالبى در جلسات درس عنوان مى‌گردد كه بسيار روشن‌تر از نگارش کتاب به صورت معمولى است.

  مباحث کتاب

  اين کتاب در نه بخش آمده است. در مواقيت فرائض[۱]، ساتر[۲]، اذان و اقامه[۳]، تكبيرة الاحرام[۴]، قيام[۵]، قرائات[۶]، احكام خلل في الصلاة[۷]، نماز مسافر[۸]، قضاء الفوائت.[۹] اين کتاب در یک جلد و در 315 صفحه آمده است.

  معرفى مقرر کتاب

  حضرت آیت‌الله جعفر سبحانى در کتاب ارزشمند خود موسوعة طبقات الفقهاء، ج 14 قسم 2، ص690 مى‌فرمايد: «محمدحسین بن محمد جعفر بن فرج الله السبحاني التبريزي، (والد الفقيه و المؤلف المعروف جعفر السبحاني)، كان فقيها مجتهدا، عالما، امامیا جليلا» يعنى محمدحسین بن محمد جعفر بن فرج الله سبحانى تبريزى پدر دانشمند فقيه و نویسنده مشهور جعفر سبحانى، شخصيتى فقيه، مجتهد، دانشمند، امامى و جليل القدر مى‌باشد.

  نسخه نگارش

  نسخه‌اى كه در چاپ این کتاب از آن استفاده شده است نسخه‌اى به نگارش خود مقرر کتاب يعنى محمدحسین بن محمد جعفر تبريزى خيابانى مى‌باشد. محل نگارش شهر مقدس نجف اشرف و تاريخ نگارش سال 1337 هجرى قمرى يعنى دو سال قبل از وفات مؤلف مى‌باشد.

  نسخه چاپى

  نسخه‌اى كه در این برنامه از آن استفاده شده است نسخه‌اى یک جلدى و در قطع وزيرى كه ناشر آن کتابخانه امام امیرالمؤمنين علی عليه‌السلام مى‌باشد. چاپ اول و تاريخ چاپ آن سال 1404 هجرى قمرى، و محل چاپ در چاپ‌خانه علمیه قم مى‌باشد.

  پانويس

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب

  وابسته‌ها