آیت الحق

از ویکی‌نور
آیت الحق
NUR12898J1.jpg
پدیدآورانقاضی، محمدحسن (نويسنده) قاضی‌نیا، محمدعلی (محقق)
عنوان‌های دیگرشرح احوالات ... سید علی آقا قاضی قدس الله نفسه الزکیه ** صفحات من تاریخ الاعلام فی النجف الاشرف ** فلسفه عرفان شیعی
ناشرحکمت
مکان نشرایران - تهران
سال نشر1385ش - 1386ش - 1427ق - 1428ق
چاپ2
شابک-
موضوعقاضی طباطبایی، علی، 1247 - 1325 - سرگذشت نامه - مجتهدان و علما - ایران - سرگذشت نامه - مجتهدان و علما - عراق - نجف - سرگذشت نامه
زبانفارسی
تعداد جلد2
کد کنگره
‎‏/‎‏ق‎‏2‎‏ ‎‏ص‎‏30426‎‏ 55/3 BP
نورلایبمطالعه و دانلود
کتابخوانمطالعه و دانلود

آیت الحق به قلم سید محمدحسن قاضی، در شرح احوالات آیت‌الله سید علی‌آقا قاضی(ره) (1324-1245ش)، به زبان عربی نوشته شده و سید محمد‌علی قاضی‌نیا آن را به فارسی ترجمه کرده است.

این کتاب شامل مقدمه‌ای مفصل است که در رابطه با فلسفه عرفان شیعی، توسط حسین غفاری نوشته شده است که می‌توان آن را رساله وکتاب مستقلی دانست. [۱].

متن کتاب در دو جلد ارائه شده که جلد اول شامل دو قسمت است. قسمت اول، زندگی‌نامه ایشان به نقل از شیخ آقا بزرگ تهرانی است[۲]. شرح برخی احوالات و توصیه‌ها و آموزه‌های ایشان، و همچنین نامه‌ها و برخی قصاید ایشان است. قسمت دوم شرح احوالات اساتید و دوستان و شاگردان ایشان است. که به معرفی چهار تن از اساتید ، و 20 تن از شاگردان ایشان، پرداخته شده است. در جلد دوم، متن وصیت نامه مرحوم قاضی(ره) و شرحی بر وصیت نامه ایشان، آمده است. و در ادامه، گوشه‌ای از سجایای اخلاقی و سلوک فردی و اجتماعی ایشان، عبادات و راز و نیازها و روش ایشان در زهد، توصیه‌ها و دستورالعمل‌ها، و نقل‌قول‌ها، به صورت یادداشت‌هایی غالبا کوتاه، آمده است.

به حسب نسبت مولف (فرزندی) با آیت‌الله سید علی قاضی(ره)، این کتاب در میان آثار دیگری که در رابطه با ایشان نوشته شده است، از تمایز ویژه‌ای برخوردار است. بنای مولف در ارائه مطالب کتاب، بر این است که آن چه را که خود شخصا از پدرش (آیت‌الله سید علی قاضی) مشاهده کرده و یا از افراد موثق نقل شده، ارائه کند. [۳].

وی هدف خود را از تدوین این کتاب، ارائه یک اندیشه‌ای می داند که نزد طبقه خاصی از عرفا مورد قبول قرار‌گرفته که در آن، علی‌رغم برخی اختلاف‌های جزیی با فقها، که خللی در خط مشی عمومی و اصل مسیر ایجاد نمی‌کند؛ خط مشی فقها را پذیرفته و بدان عمل می‌کنند. [۴].

فهرست محتوای هر جلد در آغاز و فهرست تفصیلی جلد یک در پایان آن آمده است.


پانویس

  1. ر.ک: مقدمه کتاب،ج1 صص 127-7
  2. ر.ک: مقدمه کتاب،ج2 ص 17
  3. ر.ک: مقدمه کتاب،ج2 ص 17
  4. ر.ک: مقدمه کتاب،ج2 ص 17

منابع مقاله

  1. متن کتابوابسته‌ها