آيين پروتستان

  از ویکی‌نور
  آيين پروتستان
  آيين پروتستان
  پدیدآوراندانستن، جان لسلی (نويسنده) سلیمانی اردستانی، عبدالرحیم (مترجم)
  ناشرمؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره). مرکز انتشارات
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1386ش
  چاپ2
  شابک-
  موضوعپروتستان (مذهب)
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‎‏/‎‏د‎‏2‎‏آ‎‏9 4811 ‏BX‎‏
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  آیین پروتستان، به قلم جی. لسلی دانستن استاد ارتباطات جهانی مسیحی در آمریکا با ترجمه عبدالرحیم سلیمانی اردستانی، به‌گونه‌ای جامع و به شیوه‌ای خاص به منشأ، تاریخ، اندیشه‌ها و تحولات آخرین جدایی مهم تاریخ مسیحیت یعنی جدایی پروتستان‌ها از کاتولیک می‌پردازد.

  کتاب در هفت فصل کلی و بیست‌وچهار عنوان فرعی با تکیه بر نقل‌قول‌ از رهبران این نهضت و دیگر نویسندگان مهم تاریخ آن، سامان یافته است و از همین‌رو می‌توان آن را منبعی درجه اول دانست. در واقع هدف اصلی و اساسی کتاب بررسی ظهور آیین پروتستان و رویارویی آن با جهان پیرامونش است. بر این اساس، مؤلف می‌کوشد نحوه روبه‌رو شدن کلیسا و حکومت، آیین پروتستان و انقلاب صنعتی و...، و سیر تحولات آن را بررسی کند. روشی که مؤلف در این کتاب در پیش گرفته، روش تحلیلی - تاریخی است؛ به این صورت که ابتدا سیر تاریخی پدیده‌ها را بررسی می‌کند و سپس می‌کوشد جوانب مختلف آن را از زاویه‌های گوناگون روشن کند.

  از نکات بارز این کتاب می‌توان به نوشتاری سی صفحه‌ای از مترجم کتاب با عنوان «نظام الاهیات پروتستان و عهد جدید» اشاره کرد که کوشیده است با بهره‌گیری از منابع مختلف به‌صورتی گذرا از زاویه دید الاهیاتی به عهد جدید نظری بیفکند، همچنین سعی کرده است به اصول نظام الاهیاتی‌ای که قبل از نهضت اصلاحات وجود داشته و پروتستان‌ها آن را به ارث برده‌اند، اشاره‌ای کند و در ادامه تفاوت‌های این دو نوع الاهیات را بازکاوی کند؛ به‌گونه‌ای که ذهن خواننده را قبل از ورود به مبحث اصلی کتاب آماده می‌سازد[۱].

  پانویس

  1. ایزانلو، رمضانعلی و همکاران، ص238-239

  منابع مقاله

  ایزانلو، رمضانعلی و همکاران، کتاب‌شناسی توصیفی ادیان (دفتر اول: مسیحیت)، مشهد، بنیاد پژوهش‌های اسلامی، چاپ اول، 1392ش.

  وابسته‌ها

  ]