آموزه نجات از دیدگاه علامه طباطبایی

  از ویکی‌نور
  آموزه نجات از دیدگاه علامه طباطبایی
  آموزه نجات از دیدگاه علامه طباطبایی
  پدیدآورانآزادیان، مصطفی (نويسنده)
  عنوان‌های دیگربا نگاهی به دیدگاه رایج مسیحیت
  ناشرمؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره). مرکز انتشارات
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1388ش
  چاپ2
  شابک964-411-091-9
  موضوعطباطبایی، محمد حسین، 1281 - 1360 - نظریه درباره کلام - مسیحیت - کلام - نقد و تفسیر - کلام تطبیقی - کلام شیعه امامیه - قرن 14
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‎‏/‎‏آ‎‏4‎‏آ‎‏8 211/5 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  آموزه نجات از دیدگاه علامه طباطبایی با نگاهی به دیدگاه رایج مسیحیت، تألیف مصطفی آزادیان، در اصل پایان‌نامه کارشناسی‌ارشد نویسنده در مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) بوده که در قالب کتاب منتشر شده است.

  کتاب در سه بخش کلی نوشته شده است. مؤلف در این کتاب می‌کوشد به سه پرسش اصلی ماهیت نجات چیست؟، عوامل نجات کدامند؟، نجات چه آثار و نتایجی در پی دارد؟ و دو پرسش فرعی تفاوت‌های نگره اسلامی و مسیحی در مورد آموزه نجات کدامند؟ و مسیحیت درباره آموزه نجات با چه چالش‌هایی روبه‌روست؟، پاسخ گوید.

  روشی که مؤلف در این نوشتار درپیش گرفته، روش تحقیق در مباحث علوم نظری است؛ یعنی با استفاده از روش‌های استدلالی و تحلیلی و به‌کارگیری تحقیق کتابخانه‌ای، دیدگاه‌های علامه طباطبایی را بررسی کرده است و به منظور رعایت انصاف علمی ابتدا به مطالعه و تحقیق در کتاب مقدس به‌ویژه عهد جدید و کتاب‌های کلامی مسیحیت پرداخته و پس از تأمل و تفکر، نظریه مسیحیت درباره نجات را، تنها با استناد به منابع اصلی مسیحیت، نوشته است. سپس برای کشف دیدگاه علامه طباطبایی به تفسیر المیزان فی تفسیر القرآن مراجعه کرده و به مطالعه بخش‌هایی از آن درباره موضوع تحقیق پرداخته است. آنگاه به‌طور مستقل و بدون توجه به دیدگاه رایج در مسیحیت نظریه علامه طباطبایی را درباره نجات و رستگاری بیان کرده است. در پایان به نقد دیدگاه مسیحیت از منظر علامه طباطبایی در مورد موضوع نجات با استفاده از تفسیر و کلام ایشان پرداخته است[۱].

  پانویس

  1. ایزانلو، رمضانعلی و همکاران، ص126

  منابع مقاله

  ایزانلو، رمضانعلی و همکاران، کتاب‌شناسی توصیفی ادیان (دفتر اول: مسیحیت)، مشهد، بنیاد پژوهش‌های اسلامی، چاپ اول، 1392ش.

  وابسته‌ها