آموزش زبان گفتاری سوریه و لبنان با روش تطبیقی فصیح و عامیانه

از ویکی‌نور
آموزش زبان گفتاری سوریه و لبنان با روش تطبیقی فصیح و عامیانه
NUR37161J1.jpg
پدیدآورانتقوایی، حبیب (نويسنده)

مهدیان جویباری، فاطمه (نويسنده)

اداره آموزش کارگزاران سازمان حج و زیارت (تهیه و تنظیم)
ناشرنشر مشعر
مکان نشرایران - تهران
سال نشر1393ش
چاپ1
شابک978-964-540-526-5
موضوعزبان عربی - صرف و نحو - زبان عربی - مکالمه و جمله سازی - فارسی
زبانفارسی
تعداد جلد1
کد کنگره
‎‏/‎‏ت‎‏7‎‏آ‎‏8 6203 PJ
نورلایبمطالعه و دانلود
کتابخوانمطالعه و دانلود

آموزش زبان گفتاری سوریه و لبنان با روش تطبیقی فصیح و عامیانه اثر حبیب تقوایی و فاطمه مهدیان، کتاب درسی دانشگاهی رشته حج و زیارت دانشگاه علمی کاربردی است که برای آموزش گویش سوری و لبنانی، اثری ارزشمند بوده و به دلیل آموزش ساده همراه با ترجمه فارسی واژگان و متن و تطبیق با زبان فصیح عربی، براهی همگان، قابل استفاده است.

برخی از مهمترین ویژگی‌های کتاب، به شرح ذیل است:

  1. چنانچه فراگیر با دقت و ممارست، گام‌به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گام با کتاب پیش برود، می‌تواند به تسلط نسبتا خوبی در شناخت و به کارگیری گویش عامیانه سوری و لبنانی دست یابد؛ زیرا مبنای آموزش کتاب، کاملا علمی است.
  2. نویسنده در این کتاب، آرام‌آرام یادگیرنده را با گویش سوری و لبنانی آشنا می‌کند و در این راه، از دستور زبان فارسی، استفاده هنرمندانه‌ای نموده است. وی تغییرات مهم در انواع کلمه را به خوبی برای خواننده، تبیین کرده است.
  3. پرکاربردترین کلمات، جملات و ساختارهای زبان عربی در همه جای کتاب، زینت‌بخش آن گردیده است؛ مانند انواع اسم مذکر و مؤنث، اسم مشتق، ضمایر، اسم اشاره، اسم موصول، کلمات پرسشی، قیود مکان و زمان، اسامی روزها، فصل‌ها و ماه‌ها، انواع عدد اصلی و ترتیبی، انواع فعل، اصطلاحات و کلمات و جملات پربسامد، گفتگوهای روزمره و معروف و...
  4. این کتاب علاوه بر اینکه مکالمه سوری و لبنانی را آموزش می‌دهد، به معرفی قواعد و ساختار این گویش و مقایسه آن با زبان فصیح پرداخته است.
  5. تمرینات و بخش استماع کتاب، در تقویت مهارت‌های چهارگانه زبانی (شنیدن، خواندن، سخن گفتن و نوشتن) بسیار مؤثر است.
  6. نویسنده به گونه‌ای کاملا هنرمندانه و عالمانه، برای آشنایی با زبان محاوره‌ای، ضرب‌المثل‌های معروف را در کتاب جمع‌آوری کرده و امثال مشترک در هر دو فرهنگ را کنار هم گردآوری نموده است.
  7. در انتهای اثر، دو بخش تصریف و لغتنامه قرار گرفته است. بخش تصریف، حسن ختام کتاب است و خواننده خودش را با آن محک می‌زند تا دریابد آموخته‌هایش تا چه اندازه درست است و بخش واژه‌نامه نیز برای پرسش‌های احتمالی وی درباره معنای پاره‌ای از کلمات و اصطلاحات معروف زبان محاوره‌ای است.
  8. در این کتاب، پیش‌بینی همه موارد شده و تا حد زیادی، چیزی از چشم نگارنده پنهان نماده است و آنچه برای آموزش عربی محاوره‌ای شامی لازم است، در کتاب گنجانده شده است و علاوه بر مهارت‌های زبانی، خواننده با بسیاری از مسائل فرهنگی سوریه و لبنان، طی مطالعه کتاب، آشنا می‌گردد[۱].

پانویس

  1. ر.ک: مقدمه، ص10- 11

منابع مقاله

مقدمه کتاب.


پانویس

وابسته‌ها