آموزش زبان گفتاری سوریه و لبنان با روش تطبیقی فصیح و عامیانه

  از ویکی‌نور
  آموزش زبان گفتاری سوریه و لبنان با روش تطبیقی فصیح و عامیانه
  آموزش زبان گفتاری سوریه و لبنان با روش تطبیقی فصیح و عامیانه
  پدیدآورانتقوایی، حبیب (نويسنده)

  مهدیان جویباری، فاطمه (نويسنده)

  اداره آموزش کارگزاران سازمان حج و زیارت (تهیه و تنظیم)
  ناشرنشر مشعر
  مکان نشرایران - تهران
  سال نشر1393ش
  چاپ1
  شابک978-964-540-526-5
  موضوعزبان عربی - صرف و نحو - زبان عربی - مکالمه و جمله‌سازی - فارسی
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‎‏/‎‏ت‎‏7‎‏آ‎‏8 6203 PJ
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  آموزش زبان گفتاری سوریه و لبنان با روش تطبیقی فصیح و عامیانه اثر حبیب تقوایی و فاطمه مهدیان، کتاب درسی دانشگاهی رشته حج و زیارت دانشگاه علمی کاربردی است که برای آموزش گویش سوری و لبنانی، اثری ارزشمند بوده و به دلیل آموزش ساده همراه با ترجمه فارسی واژگان و متن و تطبیق با زبان فصیح عربی، براهی همگان، قابل استفاده است. برخی از مهمترین ویژگی‌های کتاب، به شرح ذیل است:

  1. چنانچه فراگیر با دقت و ممارست، گام‌به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گام با کتاب پیش برود، می‌تواند به تسلط نسبتا خوبی در شناخت و به کارگیری گویش عامیانه سوری و لبنانی دست یابد؛ زیرا مبنای آموزش کتاب، کاملا علمی است.
  2. نویسنده در این کتاب، آرام‌آرام یادگیرنده را با گویش سوری و لبنانی آشنا می‌کند و در این راه، از دستور زبان فارسی، استفاده هنرمندانه‌ای نموده است. وی تغییرات مهم در انواع کلمه را به خوبی برای خواننده، تبیین کرده است.
  3. پرکاربردترین کلمات، جملات و ساختارهای زبان عربی در همه جای کتاب، زینت‌بخش آن گردیده است؛ مانند انواع اسم مذکر و مؤنث، اسم مشتق، ضمایر، اسم اشاره، اسم موصول، کلمات پرسشی، قیود مکان و زمان، اسامی روزها، فصل‌ها و ماه‌ها، انواع عدد اصلی و ترتیبی، انواع فعل، اصطلاحات و کلمات و جملات پربسامد، گفتگوهای روزمره و معروف و...
  4. این کتاب علاوه بر اینکه مکالمه سوری و لبنانی را آموزش می‌دهد، به معرفی قواعد و ساختار این گویش و مقایسه آن با زبان فصیح پرداخته است.
  5. تمرینات و بخش استماع کتاب، در تقویت مهارت‌های چهارگانه زبانی (شنیدن، خواندن، سخن گفتن و نوشتن) بسیار مؤثر است.
  6. نویسنده به گونه‌ای کاملا هنرمندانه و عالمانه، برای آشنایی با زبان محاوره‌ای، ضرب‌المثل‌های معروف را در کتاب جمع‌آوری کرده و امثال مشترک در هر دو فرهنگ را کنار هم گردآوری نموده است.
  7. در انتهای اثر، دو بخش تصریف و لغتنامه قرار گرفته است. بخش تصریف، حسن ختام کتاب است و خواننده خودش را با آن محک می‌زند تا دریابد آموخته‌هایش تا چه اندازه درست است و بخش واژه‌نامه نیز برای پرسش‌های احتمالی وی درباره معنای پاره‌ای از کلمات و اصطلاحات معروف زبان محاوره‌ای است.
  8. در این کتاب، پیش‌بینی همه موارد شده و تا حد زیادی، چیزی از چشم نگارنده پنهان نماده است و آنچه برای آموزش عربی محاوره‌ای شامی لازم است، در کتاب گنجانده شده است و علاوه بر مهارت‌های زبانی، خواننده با بسیاری از مسائل فرهنگی سوریه و لبنان، طی مطالعه کتاب، آشنا می‌گردد[۱].

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه، ص10- 11

  منابع مقاله

  مقدمه کتاب.

  پانویس

  وابسته‌ها