آفرینندگی، تفکر جانبی و باور دینی: (درآمدی به تولید علوم انسانی اسلامی)

  از ویکی‌نور
  آفرینندگی، تفکر جانبی و باور دینی (درآمدی به تولید علوم انسانی اسلامی)
  آفرینندگی، تفکر جانبی و باور دینی: (درآمدی به تولید علوم انسانی اسلامی)
  پدیدآورانحمید رجایی (نویسنده)
  ناشرانتشارات شهر من
  مکان نشرایران
  سال نشر1395
  چاپ3
  موضوعخلاقیت -- جنبه‌های مذهبی -- اسلام
  زبانفارسی
  تعداد جلد20
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  آفرینندگی، تفکر جانبی و باور دینی: (درآمدی به تولید علوم انسانی اسلامی)، از جمله آثار حمید رجایی است که در آن، علل ضعف خلاقیت و کاستی زیرساخت‎های معرفت شناختیِ توسعه نیافتگی جهان اسلام و جامعه ایران، بررسی شده است. مؤلف، در این کتاب، درباره چیستی تفکرجانبی و کاربست آن در اندیشه و معرفت دینی، مباحث جدیدی مطرح شده است و به نحوی موشکافانه به مخاطراتی که خلاقیت و باوردینی برای هم تولید می‌کند، پرداخته است.

  گزارش محتوا

  از امتیازات این اثر، تازگی موضوع و اهمیت آن است. رجایی در این کتاب عنوان کرده است که جامعه و معرفت دینی در عصر ما، به روشنگری‌هایی نیاز دارد که بتواند گره‌های کور و علل معرفتی عقب افتادگی مسلمانان را بازگشاید و همچنین عوامل درغلطیدن روشنفکران و طالبان تحول و نوآمدی را به ورطه ی بی دینی، التقاط و غرب زدگی واشکافی نماید (همچون ایران پیش از انقلاب و تاحدی اینک، مصر، سوریه و برخی نحله‌های تندرو در خارج کشور) در این اثر، این کار شده است. نگارنده به علل و عوامل کاستی و فتور تولید علوم انسانی اسلامی نیز پرداخته است.[۱]

  وی معتقد است که اسلام و باورهای دینی، حتماً موجب تعالی و سربلندی و جوشش و خلاقیت است. اما نداشتن یک "نظریه معرفت شناختی" که بتواند تکلیف " ثابت و متحول" را تعیین کند، می‌تواند بسیار زیانبار باشد و کج فهمی‌ها بدخیمی را در باورها، جریان تحول فهم و درک شرایط پیرامونی و... موجب شود. باورهای دینی اگر کج فهم شوند و نادرست عمل کنند، بسیار مخاطره انگیزند. همچنین است اگر نوآوری و تحول خواهی، بدون معیارهای اصولی دین، به پیش بتازد....[۲] در این کتاب به مخاطراتی که خلاقیت برای معرفت دینی، دینداری و دین گزاری ایجاد می‌کند، پرداخته شده است و راهکارهای معرفتی و تبیین هایي راهگشا ارائه گردیده است، ضمن اینکه مطالب این اثر، مبتنی بر انديشه قرآن و عترت بوده و اصل ولایت مداری در آن به جد دنبال شده است. در سطوری از این اثر به بررسی شناختی اصولگرایی و اصلاح طلبی و نحوه همکاری مفید این دو شیوه ی فکری اشاراتی رفته است. تلاش مؤلف این بوده است که ضمن نوآوری، دقیق و مؤثر سخن بگوید.

  پانویس

  1. متن کتاب، ص 44
  2. همان، ص55

  منابع مقاله

  1. سازمان اسناد و كتابخانه ملي جمهوري اسلامی ایران‌
  2. پایگاه علمی طلوع مهر
  3. پایگاه صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران مرکز اصفهان، پژوهش‌های برتر
  4. نشریه اصفهان زیبا